Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
28.09.2013 | Czytano: 68

W poniedziałek w Zakopanem rozpoczyna się Jazz Camping Kalatówki

XVII Jazz Camping Kalatówki - jesienny zlot muzyków jazzowych w Tatrach odbędzie się w dniach od 30 września do 6 października. Impreza organizowana jest po raz siedemnasty.

W tym roku Kalatówki ugoszczą ponad 40 muzyków z Polski, Ukrainy, Rosji i Włoch. Kierownikiem muzycznym imprezy jest od lat słynny polski jazzman Zbigniew Namysłowski.

Po raz kolejny w Jazz Campingu Kalatówki udział wezmą m.in. Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Jan Smoczyński, Michał Heller, Jacek Namysłowski oraz wielu innych. Debiutantami tegorocznej imprezy będzie grupa wyróżniających się studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jazz Camping Kalatówki wpisuje się w biografie wielu muzyków. Tu pierwsze kroki stawiali tacy artyści, jak pianiści Sławek Jaskułke, Krzysztof Herdzin, Joachim Mencel czy bracia Smoczyńscy: Mateusz, skrzypek i Jan, pianista, skrzypek Adam Bałdych. Debiutował tu także Jacek Namysłowski.

Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-1960. Pięćdziesiąt lat temu polski jazz chronił się w Tatrach przed komunistycznymi władzami, które były przekonane o szkodliwości tej muzyki i uznawały ją za przejaw sympatii dla "wrogich ideologii". Dwukrotnie przybyli wtedy na Kalatówki najlepsi polscy jazzmani, by móc grać i tworzyć muzykę.

Wśród uczestników Campingu znaleźli się m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, reżyser Roman Polański, aktorki Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu - Jan Zylber i Jan Borkowski.

W 1997 r. impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich.

Tradycyjnie już organizatorzy zapraszają na codzienne wieczorne jam-sessions a w środę, 2.10- na wspólne muzykowanie jazzmanów i kapeli góralskiej, które rokrocznie gromadzi ogromną rzeszę melomanów. Uwieńczeniem imprezy będzie finałowy koncert galowy z udziałem wszystkich muzyków, który odbędzie się w Hotelu na Kalatówkach w sobotę, 5.10 o godzinie 20-ej.

opr.s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl