Sobota, 18 lipca | Imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana
10.06.2026 | Czytano: 285

Jarmark Świętojański ponownie zagości pod Wawelem. Przed nami 11 dni tradycji, muzyki i rękodzieła

Bulwar Czerwieński ponownie zamieni się w tętniące życiem centrum kultury ludowej. W dniach od 11 do 21 czerwca odbędzie się kolejna edycja Jarmarku Świętojańskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń plenerowych rozpoczynających lato w Krakowie. W programie znalazły się koncerty, warsztaty, pokazy, rodzinne atrakcje oraz stoiska rzemieślników z całej Polski.

Jarmark Świętojański ponownie zagości pod Wawelem. Przed nami 11 dni tradycji, muzyki i rękodzieła
Organizowany przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej jarmark od lat nawiązuje do tradycji Nocy Świętojańskiej, święta związanego z przesileniem letnim, żywiołami natury oraz dawnymi słowiańskimi obrzędami. Współczesna formuła wydarzenia łączy te tradycje z miejskim charakterem Krakowa, tworząc przestrzeń spotkań mieszkańców, turystów i twórców ludowych.

– Chcemy pokazywać kulturę ludową jako żywe źródło inspiracji i wartości, które wciąż mogą łączyć ludzi. Jarmark to miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i budowania więzi wokół wspólnego dziedzictwa – podkreśla Michał Czerski, prezes IMAGO Centrum Sztuki Ludowej.

Folkowe brzmienia nad Wisłą
Nieodłącznym elementem wydarzenia będzie bogaty program muzyczny. Na scenie pojawią się artyści czerpiący inspiracje z muzyki tradycyjnej i folkowej. Publiczność będzie mogła usłyszeć między innymi Agatę Siemaszko Balcan Collective, Chvost, Folklezz, Ukoję, Korale, SWADĘ, Kapelę Zbieraną oraz Kapelę Kasi Chodoń.

Wśród wydarzeń specjalnych znajdą się również widowiska nawiązujące do dawnych świętojańskich zwyczajów. Organizatorzy zapowiadają pokaz tańca z ogniem „SLAVICA”, spotkania muzyczno-obrzędowe dla całych rodzin oraz występy tradycyjnych kapel ludowych.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Dużą część programu stanowić będą warsztaty rękodzielnicze i artystyczne. Uczestnicy będą mogli poznać dawne techniki rzemieślnicze oraz własnoręcznie wykonać wyjątkowe przedmioty.

W programie znalazły się między innymi warsztaty plecionkarskie, tworzenia wianków świętojańskich, rzeźby w drewnie, tradycyjnego garncarstwa, haftu krakowskiego, odlewnictwa artystycznego, cyjanotypii na torbach płóciennych, wykonywania biżuterii z piór czy ziołowych kadzideł.

Dla najmłodszych przygotowano animacje, zajęcia artystyczne oraz grę terenową „Poszukiwanie kwiatu paproci”, nawiązującą do jednej z najbardziej znanych słowiańskich legend.

Rzemiosło w centrum uwagi

Sercem Jarmarku Świętojańskiego pozostanie strefa wystawców. Na odwiedzających czekać będą stoiska z autorską ceramiką, drewnianymi wyrobami, biżuterią, tekstyliami, szkłem artystycznym i dekoracjami inspirowanymi kulturą ludową.

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma przede wszystkim charakter promocyjny i edukacyjny. Goście będą mogli nie tylko kupić ręcznie wykonane produkty, ale również porozmawiać z twórcami o ich pracy, technikach i tradycjach przekazywanych często z pokolenia na pokolenie.

Lato rozpocznie się pod Wawelem

Malownicze położenie Bulwaru Czerwieńskiego u stóp Wawelu sprawia, że Jarmark Świętojański od lat przyciąga zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Bliskość Wisły, historycznego centrum miasta oraz wyjątkowa atmosfera wydarzenia sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych plenerowych wydarzeń kulturalnych rozpoczynających sezon letni w stolicy Małopolski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć w Co Gdzie Kiedy
Reklama
WITTCHEN - sklep internetowy
Kiermasz do -70%
Sklep Internetowy WITTCHEN | esklep@wittchen.com | telefon: 22 266 88 00

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl