Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
05.03.2013 | Czytano: 84

Na Kalatówkach uruchomiono stacjonarne treningowe centrum lawinowe

W ramach trwającej od grudnia ub. r. II edycji akcji "Lawinowe ABC" na Kalatówkach funkcjonuje stacjonarne treningowe centrum lawinowe. Będzie ono służyć turystom, narciarzom i wspinaczom. Zakup centrum został sfinansowany przez Tatrzański Park Narodowy i PZU - partnera akcji "Lawinowe ABC.

Jest to pierwszy w Polsce tego typu system uruchomiony do publicznego użytku. Do tej pory z urządzeń takich w Tatrach korzystał TOPR. Bliźniaczy system uruchomiony został w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Działa on przy Biurze Turystyki Górskiej 5+. Od tego sezonu zimowego turyści i narciarze mają zatem do dyspozycji 2 tego typu centra.

Dzięki centrum każdy będzie mógł nauczyć się poszukiwania zasypanego przez lawinę z użyciem zestawu lawinowe abc – detektor, sonda, łopatka. Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć. W sytuacji autentycznego wypadku warunkiem powodzenia akcji jest posiadanie zarówno przez ofiarę, jak i poszukującego detektorów lawinowych.

- Kluczowe dla zmniejszenia liczby ofiar, które giną w lawinach, jest upowszechnienie wiedzy i zdobywanie doświadczenia w odpowiednim planowaniu wycieczki i szacowaniu ryzyka, które podejmujemy. Wymaga to rozległej wiedzy i ciągłego doskonalenia. Osoby, które nie mają możliwości zdobycia tej wiedzy, nie powinny podejmować wyjść w teren wysokogórski, zagrożony lawinami, lub powinny korzystać z pomocy fachowców. Drugim niezwykle ważnym elementem jest ratownictwo koleżeńskie. By uratować osobę zasypaną lawiną mamy tylko kilkanaście minut, a być może nawet mniej. Szanse na uratowanie daje tylko posiadanie przez każdego z uczestników wyjścia detektora lawinowego, sondy i łopatki i umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Takie możliwości treningu daje właśnie otwierane centrum treningowe. Niemniej jednak osoby początkujące zachęcamy do wzięcia udziału w specjalnych kursach lawinowych. Służby ratownicze (w tym TOPR) maja bardzo małe szanse by w koniecznym - tak krótkim czasie dotrzeć na lawinisko i uratować zasypanego. Cała nadzieja w edukacji i upowszechnieniu sprzętu zwiększającego nasze szanse precyzja - mówi Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

- Warto szkolić się i uczyć. Również ja, choć uważam się za osobę doświadczoną górsko, cały czas się szkolę. Warto korzystać z możliwości technicznych, które nam w tym pomogą, takich jak centrum. Gdy zdarza się wypadek, działają olbrzymie emocje. Do tego dochodzą emocje związane z faktem, że jesteśmy w przepaścistym, zagrożonym lawiną terenie. Wyszkolone umiejętności, nabyty podczas ćwiczeń automatyzm, nie wyleci z nas w takiej sytuacji. A jeśli to będzie wiedza nieodświeżana, nieusystematyzowana, spowodować może spowolnienie akcji ratunkowej lub wręcz niemożność odszukania ofiary pod lawiną. Równie ważne jak szkolenie, które pomoże nam właściwie działać podczas wypadku, jest profilaktyka; wiedza, jak nie spowodować zejścia lawiny, jak nie wejść w zagrożony teren. Te dwie rzeczy powinny iść ze sobą w parze. Żadne wyposażenie nie zagwarantuje nam bowiem bezpieczeństwa w terenie zagrożonym lawiną - dodaje dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Przez wiele lat wiedza na temat lawin „stała w miejscu”. Aktualne były przewodniki, książki Oppenheima, czy Zaruskiego. Obecnie mamy do dyspozycji wiele nowości technicznych, wiedza na ten temat jest znacznie większa, zaktualizowana. Warto z tego korzystać - mówi.

Centrum na Kalatówkach otwarte jest dla wszystkich chętnych - od świtu do zmierzchu. Dodatkowo, w każdą sobotę i niedzielę (aż do zejścia pokrywy śniegu) w godzinach 10 – 15 na Kalatówkach będzie można odbywać ćwiczenia pod okiem przeszkolonych wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Będą oni wyposażeni także w 2 zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopatka). Będą prezentować działanie centrum, pomagać w treningu, a w razie potrzeby będą udostępniać sprzęt (detektor, sonda, łopatka) do treningu osobom, które go nie posiadają.

opr.s/ zdj. LawinoweABC.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl