Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
09.02.2013 | Czytano: 108

Poseł Adam Kwiatkowski z mównicy sejmowej: "wyrażam nadzieję na jak najszybszy powrót krzyża na Rysy"

WARSZAWA. Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu, poseł Adam Kwiatkowski wygłosił oświadczenie w sprawie usunięcia krzyża z Rysów.

Poseł Adam Kwiatkowski z mównicy sejmowej: "wyrażam nadzieję na jak najszybszy powrót krzyża na Rysy"
Z mównicy sejmowej poseł powiedział: "Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego pod koniec ubiegłego roku podjęły po raz kolejny działania, w wyniku których usunięty został krzyż z najwyższego polskiego szczytu – Rysów. Ten bulwersujący fakt spowodował wiele protestów ze strony organizacji społecznych, jak i osób fizycznych. Z tego miejsca, z sali plenarnej Sejmu wyrażam podziękowanie dla Związku Podhalan z panem prezesem Maciejem Motorem-Grelokiem na czele. Jestem wdzięczny za wasze oświadczenie, w którym, dbając o obronę góralskiej tożsamości, kultury, tradycji i wiary ojców, zwracacie uwagę na konieczność poszanowania krzyża jako symbolu cywilizacji europejskiej.

Wielki pielgrzym tatrzański, honorowy członek Związku Podhalan, bł. Ojciec Święty Jan Paweł II w Zakopanem wzywał wszystkich do obrony krzyża jako symbolu naszej tożsamości, mówiąc: niech przypomina kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie.

Dlatego zwracam się do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego i nadzorującego park Ministerstwa Środowiska o uszanowanie oświadczenia Związku Podhalan w Polsce. Domagam się, tak jak Związek Podhalan, szacunku dla najważniejszego symbolu wiary – krzyża. Przede wszystkim wyrażam jednak nadzieję na jego jak najszybszy powrót na najwyższy polski szczyt, Rysy".

Przypomnijmy, że to nie pierwsze oświadczenie posła w sprawie dotyczącej naszego regionu. W ubiegłym roku apelował do władz Nowego Targu o pozostawienie pomnika Orkana na płycie Rynku. Pisaliśmy o tym tutaj.

s/ zdj. Michał Bachulski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl