„Zostałem aresztowany przez gestapo 3 maja 1940 r. w Krakowie i umieszczony przez jeden dzień w więzieniu na ul. Montelupich, a stąd przewieziony do więzienia w Tarnowie, gdzie przebywałem do 14 czerwca 1940 r.”
W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów i przewieziono samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta i wtłoczono do przygotowanych wcześniej wagonów.
14 czerwca 1940 roku Marian Toliński został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 49…
„W Oświęcimiu otrzymałem nr 49 i przebywałem tam do 27 października 1944 r. (…)
W obozie oświęcimskim przechodziłem przez trzy, cztery tygodnie rodzaj kwarantanny, po czym przydzielono mnie do pracy w szpitalu dla więźniów w obozie macierzystym Haftlings- Krankenbau, gdzie pracowałem jako pielęgniarz, w ambulansie, lecz przeważnie i najdłużej w aptece, aż do końca mego pobytu w Oświęcimiu. W międzyczasie jednak kilka razy przekazywano mnie na krótki czas do różnych komand, w których pracowałem fizycznie.”
Marian Toliński miał swój udział w brawurowej ucieczce rotmistrza Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Został przeniesiony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie 2 maja 1945 roku wyzwoliły Go wojska amerykańskie.
Cześć Jego pamięci!
Sebastian Śmietana
Cześć Jego pamięci!
Sebastian Śmietana