Piątek, 09 maja | Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
07.05.2025 | Czytano: 112

XIX Królewski Flis na Wiśle rozpoczęty!

Krakowscy włóczkowie oraz Muzeum Krakowa, inaugurują dziś XIX Królewski Flis na Wiśle. To wyjątkowe wydarzenie, kultywujące wielowiekową tradycję spławów wiślanych. Tradycyjne galary wypłyną "zerowego" kilometra Wisły pod Oświęcimiem, by w ciągu najbliższych tygodni dotrzeć aż do Gdańska.

XIX Królewski Flis na Wiśle rozpoczęty!
Powrót do flisackich korzeni

Jak co roku od dwudziestu lat, Królewski Flis na Wiśle z szyprem Jarosławem Kałużą wypływa z żeglownego „0" – ujścia Przemszy pod Oświęcimiem, by dopłynąć do Gdańska. Wydarzenie historycznie nawiązuje do spławów wiślanych, kiedy włóczkowie z okolic Krakowa, korzystając z wysokiej wody w czasie wiosennych roztopów, spławiali towary rzeką. Warto podkreślić, że flis wiślany został wpisany do Krajowego Rejestru Dobrych Praktyk w Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Od pojedynczego galara do "wodnej sztafety"

Pierwotnie flis odbywał się na jedynym galarze zwanym „Solny", jednak od kilku lat przyjął formę „wodnej sztafety". Szyprowie, czyli kapitanowie poszczególnych odcinków trasy, przekazują sobie uroczyście banderę flisu. W tym roku pierwsza taka ceremonia odbędzie się 9 maja na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie szyper odcinka Oświęcim-Kraków przekaże banderę szyprowi odcinka Kraków-Sandomierz.

Odcinek krakowski XIX Królewskiego Flisu na Wiśle potrwa od dzisiaj, 7 maja, do soboty, 10 maja. Plan wydarzenia obejmuje:

Środa, 7 maja:
godz. 10.00 – Uroczystość na „0" km Wisły (Bobrek koło Oświęcimia)
od godz. 10.30 – Spływ galarami do Tyńca wraz z „salwą dla legendarnego galara Solnego"

Czwartek, 8 maja:
Dzień techniczny – prace na łodziach, przygotowania, przystrajanie łodzi do dalszej podróży

Piątek, 9 maja:
godz. 12.30 – Uroczyste wypłynięcie z Tyńca do centrum Krakowa
około 15.00 – Parada jednostek na Wiśle pod Wawelem
godz. 18.00 – Rynek Główny (pod wieżą ratuszową) – przekazanie bandery flisu królewskiego
godz. 18.30 – Wymarsz pochodu flisackiego z Rynku Głównego na Przystań Muzeum
godz. 19.00 – Symboliczne rozpoczęcie sezonu poprzez wciągnięcie bandery na maszt galara "Szwajcarka"
godz. 19.30–22.00 – Muzykowanie na Przystani Muzeum z udziałem Kapeli Siwka i Grzegorza Świtalskiego

Sobota, 10 maja:
godz. 9.30 – Wypłynięcie galarów z Przystani Muzeum w dół rzeki

"Szwajcarka" – symbol tradycji flisackich

Jednym z głównych bohaterów tegorocznego flisu jest galar "Szwajcarka", należący obecnie do Muzeum Krakowa. Ta wyjątkowa jednostka należy do największych w Polsce rekonstrukcji bezżaglowych statków rzecznych. Jej wodowanie odbyło się w październiku 2013 roku, a budowa została sfinansowana ze środków Federacji Szwajcarskiej. "Szwajcarka" służy dziś przypominaniu i kultywowaniu flisackich tradycji, a podczas dzisiejszego wydarzenia stanie się kluczowym elementem inaugurującym symboliczny początek sezonu na Wiśle.
 

Znaczenie flisu dla polskiej historii i kultury

Flis, czyli rzeczny spław towarów (zwany także ryzą lub orylką), stanowił w dawnej Polsce jedną z najważniejszych form transportu i był istotnym elementem ówczesnej gospodarki. Do najczęściej spławianych towarów w Rzeczpospolitej należało zboże, węgiel i sól, które transportowane były na specjalnie przystosowanych jednostkach zwanych galarami.

Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja Królewskiego Flisu na Wiśle, kontynuuje tradycję zapoczątkowaną w 2006 roku, dzięki czemu współcześni miłośnicy flisactwa mogą nie tylko pielęgnować historyczne dziedzictwo, ale również promować zainteresowanie Wisłą jako ważnym elementem polskiej kultury i historii.

Wydarzenie organizowane jest przez krakowskich włóczków – flisaków z Jarosławem Kałużą na czele oraz Przystań Muzeum, działającą w ramach Muzeum Krakowa. Zapraszamy wszystkich miłośników tradycji flisackich oraz historii Wisły do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

 
Źródło Fot. Krzysztof Haczewski/Muzeum Krakowa

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl