Niedziela, 18 maja | Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
07.05.2025 | Czytano: 110

Hormon dobrego snu - kiedy warto sięgnąć po melatoninę? (art. sponsorowany)

Problemy z zasypianiem potrafią negatywnie wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Nie dość, że zmęczenie odbiera motywację do działania, to brak snu może generować niepotrzebny stres i obniżać nasze poczucie szczęścia. Jedną z popularniejszych przyczyn trudności z zasypianiem są zaburzenia wytwarzania melatoniny, nazywanej też hormonem snu. Czy wiesz, jak działa ta substancja?

Hormon dobrego snu - kiedy warto sięgnąć po melatoninę? <em>(art. sponsorowany)</em>

Zdolność do jej wydzielania zanika wraz z wiekiem – czym jest melatonina?

Ten hormon wpływa na cykl dobowy wszystkich ssaków – dzięki niemu nasz organizm otrzymuje jasny sygnał, że pora iść spać. Za jego wytwarzanie odpowiada szyszynka – mały, silnie unaczyniony gruczoł zlokalizowany w mózgu. Neurohormon jest uwalniany do krwioobiegu w sposób pulsacyjny, zatem stężenie tego związku chemicznego w surowicy nie jest stałe i może się zmieniać w zależności od pory dnia. Niestety, wydzielanie melatoniny u osób starszych jest zdecydowanie słabsze niż u młodzieży. W związku z tym wielu ludzi po 45. roku życia ma poważne trudności z zasypianiem, a ich sen jest płytki i niespokojny.

Gdzie stężenie melatoniny jest największe?

Cząsteczki melatoniny znajdziemy w organizmach wszystkich kręgowców. Ten hormon jest produkowany w szyszynce, ale może występować także w innych narządach i komórkach. Naukowcy potwierdzają, że melatonina jest obecna także w:

  • przewodzie pokarmowym,
  • szpiku kostnym,
  • płytkach krwi,
  • limfocytach,
  • skórze,
  • gonadach.

Melatonina to nie tylko hormon snu – ta substancja może wykazywać działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wysokie stężenie tego związku chemicznego może nas uchronić przed rozwojem wielu niebezpiecznych chorób.

Aktywna głównie nocą – jak działa melatonina?

Najważniejszym zadaniem melatoniny jest synchronizacja cyklu dobowego. Kiedy szyszynka uwalnia większą ilość hormonu, czujemy się senni, dlatego jej stężenie rośnie wieczorem i spada nad ranem. Na aktywność szyszynki mogą wpływać na przykład promienie słoneczne padające na fotoreceptory siatkówki oka, dlatego w pochmurne lub krótkie, zimowe dni częściej czujemy się senni. Problemy z zasypianiem dotyczą wielu ludzi na całym świecie. Ta dolegliwość dotyka nie tylko kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku. Suplementy diety z melatoniną mogą poprawić jakość snu każdego z nas – przyjmują je zarówno seniorzy, jak i osoby bardzo młode, które potrzebują takiego wsparcia na przykład ze względu na częste podróże wiążące się ze zmianą stref czasowych. Na stronie https://mybionic.pl/ znajdziesz najlepsze preparaty z melatoniną.

Z czym nie można łączyć melatoniny?

Melatonina to bezpieczny i łagodny suplement diety dostępny bez recepty, ale należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem. Szczególną ostrożność podczas zażywania melatoniny powinny zachować osoby cierpiące na choroby wątroby. Inne przeciwwskazania, które należy omówić ze specjalistą, to niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne, depresja i reumatoidalne zapalenie stawów. Melatoniny nie należy łączyć z alkoholem, bo ta substancja może osłabić działanie hormonu.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl