Wtorek, 06 maja | Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
05.05.2025 | Czytano: 75

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego

Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie z pełnym zaangażowaniem włączył się w obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, upamiętniające powstanie Królestwa Polskiego. Uroczystość miała wyjątkowo podniosły charakter i zgromadziła całą społeczność szkolną.

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego
Wydarzenie rozpoczęło się symbolicznym przemarszem uczniów i nauczycieli biało-czerwonym korytarzem na halę sportową, gdzie zorganizowano uroczystą akademię. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Dyrektor szkoły, który przedstawił uczestnikom ideę oraz cele jubileuszowych obchodów.
 
Podczas akademii przypomniano postacie polskich królów i książąt, ożywionych dzięki technologii AI. Zabrzmiała również „Bogurodzica”, a następnie wspomniano największe zwycięskie bitwy w historii Polski, m.in. te z udziałem słynnej husarii. Ten wątek został wzbogacony współczesnym akcentem – utworem zespołu Sabaton, poświęconym polskim bohaterom.
 
W kolejnej części wydarzenia technologia sztucznej inteligencji posłużyła do przybliżenia sylwetek Wielkich Polaków, którzy odegrali kluczową rolę w historii naszej ojczyzny. Następnie uczczono pamięć żołnierzy poległych pod Monte Cassino, wysłuchując przejmującej pieśni „Czerwone maki”.
 
Uczniowie mieli także okazję odbyć symboliczną podróż przez dzieje Polski, oglądając animowaną historię narodową, której towarzyszyły pieśni patriotyczne „Rota” i „Boże, coś Polskę”. Jednym z najbardziej poruszających momentów akademii było wykonanie utworu „Jest takie miejsce, jest taki kraj” przez uczennicę Zosię Rolę, które spotkało się z ogromnym wzruszeniem i aplauzem.
 
Na zakończenie obchodów, na szkolnym boisku odbył się uroczysty polonez, wykonany wspólnie przez uczniów i nauczycieli. W odświętnych strojach, z kotylionami przypiętymi do serca, uczestnicy oddali hołd tysiącletniej historii polskiej państwowości i jej dziedzictwu.
 
Uroczystość została przygotowana z inicjatywy i zaangażowania Szkolnego Klubu Staszicowskiego, który zadbał o wysoki poziom artystyczny oraz nowoczesne, a zarazem historyczne ujęcie tego wyjątkowego wydarzenia.
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl