Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
23.01.2013 | Czytano: 184

Posłowie PO przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy dotyczącej PKL

WARSZAWA. W Sali Kolumnowej Sejmu RP, na posiedzeniu połączonych komisji Infrastruktury, Skarbu Państwa i Samorządu Terytorialnego odbywało się pierwsze czytanie projektu ustawy zgłoszonego w październiku ub. r. przez KP Prawo i Sprawiedliwość, umożliwiającego pozostawienie w rękach właściciela publicznego majątku Polskich Kolei Linowych.

Posłowie PO przeciwko przygotowanemu przez PiS projektowi ustawy dotyczącej PKL
- Projekt ustawy przewiduje nabycie za środki z Funduszu Kolejowego wszystkich akcji PKP SA w kapitale zakładowym spółki Polskie Koleje Linowe, co umożliwiłoby częściową spłatę długów PKP wobec Skarbu Państwa. Wszystkie akcje PKP SA w kapitale zakładowym PKL podlegałyby z mocy prawa przekazaniu na rzecz samorządu województwa małopolskiego, który przez okres minimum 20 lat powinien zachować w spółce PKL SA co najmniej 51% sumy głosów służących całemu kapitałowi zakładowemu i prawo powoływania większości członków zarządu i rady nadzorczej - wyjaśnia posłanka Anna Paluch.

W trakcie pierwszego czytania poseł PO Stanisław Lamczyk złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Po ożywionej dyskusji posłanka z naszego regionu zawnioskowała o głosowanie imienne nad tym wnioskiem, by - jak wyjaśniła - żaden z posłów nie mógł wypierać się zajętego w tej ważnej sprawie stanowiska.

W głosowaniu nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu 29 posłów większości rządzącej, w tym posłowie z Małopolski - Marian Cycoń i Andrzej Czerwiński - było za odrzuceniem. 27 posłów głosowało przeciw odrzuceniu projektu. - Niestety zabrakło dwóch głosów - podsumowuje posłanka Anna Paluch.

W piątek w Sejmie odbędzie się kolejne głosowanie w tej sprawie, tym razem o koncepcji PiS co do dalszych losów PKL zdecydują wszyscy posłowie.

opr. s/ zdj. arch. Anny Paluch

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl