Dzięki sznurkom a potem linom można było zrobić pierwsze narzędzia, pułapki, szałasy, „udomowić” zwierzęta, z czasem wznosić wielkie konstrukcje megalityczne, starożytne budowle i pomniki, budować okręty i znacznie usprawnić transport soli w kopalni. To niezwykle istotne elementy dawnej i obecnej codzienności.
Na wystawie w Zamku Żupnym, za pomocą oryginalnych grafik i maszyn pokazano sposoby wykonywania lin od XVI do XX w. Można porównywać techniki francuskich, angielskich, włoskich czy polskich powroźników. Zaskakuje pomysłowość w wykorzystaniu do produkcji lin kamieniołomów w Neapolu, Syrakuzach czy jaskini niedaleko miasteczka Castleton w Wielkiej Brytanii czy komór w kopalni w Wieliczce.
Grafiki pochodzą z różnych okresów i stylów artystycznych od XVI do początku XX wieku oraz różnych krajów Europy. Wykonano je technikami takimi jak: drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia i drzeworyt sztorcowy. Warto podkreślić, że pojawienie się druku i ilustracji graficznych upowszechniło dostęp do wiedzy - książki z grafikami zastąpiły kosztowne rękopisy z ręcznie malowanymi iluminacjami.
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej powstał katalog, który zawiera mnóstwo ciekawych, również humorystycznych, historii.
Obiekty pochodzą z prywatnej kolekcji Marka Skubisza.
Zamek Żupny czynny od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście możliwe na 30 minut przed zamknięciem).
Reklama