Ustalono, że cudzoziemcy wlecieli do strefy Schengen pod koniec marca 2024 r. przez lotnisko w Zurychu na podstawie wydanych w Johannesburgu, portugalskich wiz ważnych do 25 kwietnia bieżącego roku z możliwością jednokrotnego przekroczenia granicy oraz ograniczeniem pobytu do 20 dni. Po przylocie do Szwajcarii mężczyźni udali się do Portugalii, skąd na początku kwietnia bieżącego roku dostali się do Polski.
Czterech z Południowoafrykańczyków podpisało kontrakty z piłkarskimi klubami sportowymi. Dwóch z nich w województwie lubuskim, trzeci w zachodniopomorskim. Czwarty obywatel RPA podpisał umowę z jednym z małopolskich klubów, natomiast piąty z cudzoziemców, szukał pracy i żył z oszczędności które posiadał.
Legalny pobyt cudzoziemców na terytorium RP upłynął z dniem 18 kwietnia 2024 r. W momencie kontroli przeprowadzonej przez strażników granicznych, cała piątka obywateli RPA przebywała od 144 dni nielegalnie w RP. W związku z powyższym Komendant Placówki SG w Krakowie wydał każdemu z zatrzymanych decyzję o zobowiązaniu do powrotu, orzekając jednocześnie o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.
11.09.2024 | Czytano: 288
Chcieli być zawodowymi piłkarzami
W poniedziałek 9 września funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie przeprowadzili w rejonie dworca autobusowego kontrolę legalności pobytu wobec 5 cudzoziemców – obywateli Republiki Południowej Afryki. W jej wyniku mężczyźni w wieku od 19 do 23 lat zostali zatrzymani.
zdjęcie ilustracyjne, M. Adamowski
Źródło Straż Graniczna
Komentarze
Reklama