Środa, 04 grudnia | Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
17.08.2024 | Czytano: 116

Watra Ochotnicka (zdjęcia)

Każda pochodnia to iskra zapalająca ogień - symbol dziedzictwa i tożsamości Ochotnicy Górnej, która w ubiegłą niedzielę za sprawą XXVIII Watry Ochotnickiej stała się miejscem spotkania na szlaku budującym tradycję pokoleń.

Watra Ochotnicka (zdjęcia)
Wydarzenie rozpoczęło się od rozpalenia watry pochodniami, które trzymali najważniejsi przedstawiciele angażujący się w rozwój kultury regionu, byli to: Aneta Wolańska kierownik WOK Ochotnica Górna, Tadeusz Królczyk wójt Gminy Ochotnica Dolna, Stanisław Kowalik proboszcz parafii Ochotnica Górna, Janina Król prezes KGW Ochotnica Górna, Piotr Król prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej, Bogusław Rataj łowca okręgowy z ramienia Związku Łowieckiego, Jarosław Buczek baca z Ochotnicy Górnej, Małgorzata Buczek bacowa i pierwsza kobieta juhas, Monika i Krzysztof Dobrzyńscy instruktorzy Zespołu Regionalnego Ochotni i Mali Ochotni, Wiesław Maciąga sołtys, Andrzej Foks kustosz Wojtyłowej Gazdówki na Skałce, Bożena Kuziel z ramienia stowarzyszenia Odkrywamy Gorce, Wiesław Kołaciak OSP Ochotnica Górna.

Następnie na scenie zagościła tradycja w pełnej krasie. Melodie z gór i lasów, a także niesamowitą historię w postaci dźwięków zaprezentowała Kapela Leśne Smycki. Nie zabrakło zespołów regionalnych, które najpiękniej ukazały przekaz pokoleniowy, o który dbamy na co dzień. Byli to: Zespół Regionalny Ochotni i Mali Ochotni, KGW Ochotnica Górna, Zespół Regionalny Kiyrpecki, Zespół Regionalny Zwyrtni, Zespół Regionalny Juhasi.

Tuż przed wieczornymi koncertami odbyło się wiele konkursów juhaskich i ceperskich, podczas których można było wygrać nagrody ufundowane przez sponsorów: Chochołowskie Termy, Koral, Empol, Restauracja Novo.Sądecka, Barber Queen, Piekarnia Rusnak, jak również KGW Ochotnica Górna w ramach projektu dofinansowanego przez Województwo Małopolskie. Uczestnicy konkursów pili zyntyce, zawijali onuce, przypinali dzwonki i wiele więcej.

W międzyczasie odbywały się pokazy edukacyjne wyrobu oscypka prowadzone przez bacę Jarosława Buczka i obróbki wełny owczej - od gremplania po wyrób sznurka na kołowrotku.

Tuż obok można było skosztować różnorodnych potraw, od dziczyzny, po oscypki, aż do słodkich ciast.

Również w tym roku cieszyliśmy się obecnością tak wielu Twórców Ludowych - pojedynczych osób, stowarzyszeń i kół, przybywających na to wydarzenie ze swoim dorobkiem. Dziękujemy wszystkim na czele ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich, Małopolskim Związkiem Pszczelarzy, Polskim Związkiem Łowieckim - okręg Nowy Sącz, Kołem PZŁ ,,Gorce” oddział Nowy Targ.

Wieczór obfitował w długą i wspaniałą zabawę, przyniesioną przez Jedlę, Pogwizdanych i Zespół Sqbani. Nogi rwały się do tańca, a po każdym utworze słychać było gromkie brawa i okrzyki.

Energia i moc tylko tutaj - w Ochotnicy Górnej!

Wszystkich cudownych artystów na scenie witała Aneta Wolańska kierownik WOK Ochotnica Górna i Artur Majerczak konferansjer, który z pełnym profesjonalizmem i humorem poprowadził XXVIII Watrę Ochotnicką.

Niewątpliwie, było to jedno z najlepszych wydarzeń w ochotnicy Górnej, które przyciągnęło rzesze fanów, turystów, gości i lokalnych mieszkańców.

Organizatorzy serdecznie dziękują za udział i pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Zadanie "Dziedzictwo i tożsamość Wołoskiego Szlaku” realizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2024 roku pn. „Małopolska Gościnna – II edycja” - Priorytet 5 SZLAK KULTURY WOŁOSKIEJ – ROZWÓJ, AKTYWIZACJA I PROMOCJA SZLAKU ORAZ BUDOWANIE PARTNERSTWA NA RZECZ SZLAKU zad 2. AKTYWIZACJA I PROMOCJA DZIEDZICTWA WOŁOSKIEGO 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl