Poniedziałek, 14 października | Imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty
11.07.2024 | Czytano: 502

Zakrzówek tylko dla Krakowian? Wojewoda ma wątpliwości

Upały sprawiły, że na kąpielisko na krakowskim Zakrzówku ruszyły tłumy. Niestety, park ma ograniczoną powierzchnię i co za tym idzie, ilość osób jakie mogą zostać wpuszczone jest ograniczona. W ostatnich dniach na wejście czekać trzeba było nawet kilka godzin.

fot. Jan Graczyński / www.krakow.pl
fot. Jan Graczyński / www.krakow.pl
Pojawił się pomysł, by na kąpilisko na Zakrzówku w pierwszej kolejności wstęp mieli mieszkańcy Krakowa - posiadacze Karrty Krakowskiej. 3 lipca Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę wprowadzającą stosowne zmiany w regulaminie Parku Zakrzówek a teraz, do oceny nadzorczej uchwała przekazana została Wojewodzie Małopolskiemu, który wydał wczoraj komunikat.

W związku z dużym zainteresowaniem tą sprawą podajemy, że służby prawne Wojewody Małopolskiego dokonały wstępnej analizy uchwały. Już na tym etapie pojawiły się istotne wątpliwości w zakresie zgodności tejże uchwały z konstytucyjnymi zasadami wolności i równości, w tym – z zasadą równego dostępu do obiektów użyteczności publicznej.

Dlatego też Wojewoda Małopolski wszczął postępowanie nadzorcze, w ramach którego zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rady Miasta Krakowa o przedstawienie wyjaśnień dotyczących kwestii budzących największe zastrzeżenia. Na zajęcie stanowisk wskazaliśmy termin do 17 lipca. Po zapoznaniu się z tymi stanowiskami będziemy kontynuować ocenę nadzorczą.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, uchwała lub zarządzenie organu gminy sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności uchwały lub zarządzenia w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia uchwały lub zarządzenia.


Zalew na Zakrzówku powstał w 1990 r. na miejscu dawnego kamieniołomu. Głębokość zalewu, wypełnionego wyjątkowo czystą wodą dochodzi do 32 m! Przez lata wapienne skały przyciągały miłośników wspinaczki, a zalew – nurków. Jednak ze względu na dużą głębokość, nieuregulowane dno i wystające z wody pnie drzew oraz skały obowiązuwał tu zakaz kąpieli, nagminnie wprawdzie łamany. Kilka lat temu teren został zagospodarowany, postwało piękne kąpielisko a całość udostępniona wszystkim szukającym ochłody w letnie dni. 


oprac. wo
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki, www.krakow.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl