Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
01.07.2024 | Czytano: 163

37. ULICA Festival Kraków i Małopolska w lipcu po raz kolejny staną się wielką sceną teatralną (zdjęcia)

37. edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival odbędzie się w dniach 5–7 lipca 2024 r. Przewodzić jej będzie hasło „Wszystko jest teatrem”. Przez 3 dni widzowie obejrzą ponad 140 spektakli, na które wstęp niezmiennie od lat jest wolny.

37. ULICA Festival Kraków i Małopolska w lipcu po raz kolejny staną się wielką sceną teatralną (zdjęcia)
"Gdyby na uliczne festiwale Teatru KTO spojrzeć z lotu drona – widok przypomniałby dzieła Bruegla. Oto monstrualna scena Rynku Głównego, oto dekoracje: Sukiennice, kamienice, Wieża Ratuszowa, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha. I gęste grupy postaci, w kilku punktach monstrualnej sceny znieruchomiałe wokół postaci, które dokazują. Ktoś na szczudłach chodzi, ktoś tańczy, ktoś śpiewa, jest akrobata na linie, człowiek-guma i brzuchomówca, jest śmieszny karzeł o białej twarzy i z czerwoną piłeczką na nosie, i piechur, co po schodach idzie bez schodów, i żongler, i kapelusz z królikiem na dnie – pisze Paweł Głowacki w felietonie „Obwarzanki Lady Makbet”, zapowiadającym tegoroczny ULICA Festival (https://teatrkto.pl/obwarzanki-lady-makbet/)
 
Od 37 lat, co roku w wakacje Kraków i inne małopolskie miasta na kilka dni zamieniają się w wielką scenę teatralną. Na rynki i place ściągają artyści z najdalszych zakątków świata, by dzięki swoim spektaklom bawić i wzruszać publiczność. ULICA Festival organizowana przez Teatr KTO i Dyrektora Jerzego Zonia to flagowe wydarzenie naszego regionu, rozpoznawalne na całym świecie, które rokrocznie gości ponad 180 artystów z całego świata i ściąga dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów.
 
W tym roku podczas trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 140 prezentacji teatralnych. Od beztroskich klaunad, przez finezyjne marionetkowe pokazy, po zapierające dech w piersi wieczorne fireshow. Na festiwalu zarówno dzieci i jak i dorośli widzowie znajdą coś dla siebie.
 
ULICA Festival jest największym tego typu festiwalem teatralnym w naszej części kontynentu. Większość przedstawień odbywa się w otwartej przestrzeni na jednej z największych scen w Europie – krakowskim Rynku. Ale ULICA wychodzi także poza Kraków. Angażujemy małe ośrodki miejskie położone wokół krakowskiej metropolii, takie jak Tarnów, Limanowa i Niepołomice. Jedziemy też na północ Polski, do Ełku i w stronę zachodu - do Konina. Lato to zatem czas, kiedy teatr uliczny teatr przepiękny, bajkowy­gości na placach naszych miast. Zapraszamy do Krakowa zawsze w pierwszy weekend lipca zachęca Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO oraz Art Director ULICA Festival.
 
Podczas 37. ULICY na widzów czekać będzie sporo teatru tańca i performansu, zarówno z rodzimej sceny, jak i zza granicy. Na festiwalu nie zabraknie również akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Będziemy śmiać się do łez oraz mówić o rzeczach ważnych. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. beligijski zespół Lyapunov. W zapierającym dech w piersiach spektaklu „Sky Explorer” akrobata przejdzie na linie nad Rynkiem Głównym, rozpoczynając od Wieży Ratuszowej. Na ULICY będziemy również gościć koreański zespół FORCE oraz niezwykły duet Anę Jordão i Vincenta Kollara uprawiających cyrkową sztukę hair-hangingu (artystka wykonuje działania zawieszona na włosach).
 
Jak co roku spora część programu dedykowana jest dzieciom, dzięki czemu całe rodziny mogą liczyć na naprawdę świetną zabawę. Lista zespołów i spektakli idealnych dla młodych i nieco starszych widzów jest naprawdę długa.
 
Podczas 37. ULICY Teatr KTO pokaże 4 tytuły. „ARCADIĘ” w reż. Jerzego Zonia, z chor. Eryka Makohona, monumentalne widowisko „Ślepcy” w reż. Jerzego Zonia, uwielbianego przez publiczność „Peregrinusa”, również w reż. Jerzego Zonia oraz przedpremierowo - spektakl dla dzieci pt. „Maks chce psa” w reż. Daniela Arbaczewskiego.
 
Tegoroczne miejsca prezentacji spektakli w Krakowie:
  • Rynek Główny:
- od strony Wieży Ratuszowej
- od strony kościoła św. Wojciecha
  • Mały Rynek
  • plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej
  • Dworek Białoprądnicki (ogród)
  • Rynek Podgórski
  • Teatr KTO (ogród)
  • Fabryczna 13
 
Podczas 37. ULICY widzowie będą mogli zobaczyć 34 zagraniczne i polskie zespoły:
Surprise Effect / Force / Ana Jordao / Lyapunov / Jay Che Jia Jun / La Belle École / Mr Mustache / Kolektiv Lapso Cirk / DELREVES / Directie & Co / Man in pak producties / The Gipsy Marionetists / Jef RABILLON Pat BELLAND / Kwal / antagon theaterAKTion / Icebreaking - Ensemble of Irregular Theatre NPO / Moravian Theatre Olomouc / Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia / Basca Theatre / Teatr Akt
 
Teatr Klinika Lalek / Teatr KTO / Teatr Wagabunda / Teatr Barnaby / Pjoter / Teatr Snów / Teatr Migro / Scena 96 / Teatr Mumerus / Teatr A Part / Teatr Pinezka / Fundacja Sztukmistrze / Teatr Pijana Sypialnia / Teatr z Kapelusza
 
ULICA Festival – spektakle dostępne dla każdego
Podczas ULICY zatroszczymy się o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy oraz zapewnimy asystentów, którzy pomogą w przemieszczaniu się i zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością.
 
Pełny program 37. ULICA Festival: http://ulicafestival.pl/
 
Partnerzy 37. ULICA Festival:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków, Galeria Krakowska, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Ełckie Centrum Kultury, Miasto Konin , Limanowski Dom Kultury, Miasto Niepołomice, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Miasto Tarnów, portal Kultura.Tarnów
 
s/
 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl