Poniedziałek, 22 lipca | Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
16.05.2024 | Czytano: 292

Nowości w harmonogramie Valvoline Rajdu Małopolski

Trasa zmieniona w ponad 50%, trzynaście odcinków specjalnych w kompaktowym formacie — tak zapowiada się tegoroczna, czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski. Zawody organizowane przez Fundację Sporty Motorowe utrzymały tradycyjny piątkowo-sobotni format, jednak w samej trasie zaszło sporo zmian.

Nowości w harmonogramie Valvoline Rajdu Małopolski
Zawody rozpoczną się w Wadowicach, a zakończą w Makowie Podhalańskim, gdzie metę będzie mieć finałowy RMF FM Power Stage Maków Podhalański. Nową bazą rajdu został Młyn Jacka Hotel&SPA, a serwis zlokalizowany zostanie w Wadowicach, gdzie także – w ścisłym centrum miasta – wytyczony zostanie piąty odcinek specjalny. 

Valvoline Rajd Małopolski 2024 to wydarzenie łączące sportową rywalizację na najwyższym poziomie, wyjątkowe emocje i wiele atrakcji dla całych rodzin. Wszystko to w dniach 6-8 czerwca, bezpłatnie, na terenach powiatów suskiego oraz wadowickiego. Zawody rozgrywane będą aż w czterech cyklach: począwszy od Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, przez Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Millers Oils Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, po Rajdowe Mistrzostwa Południa. 

Kompaktowo i... wymagająco

Uroczyste otwarcie rajdu zaplanowano na czwartkowy wieczór. O godzinie 20:00 zawodnicy oraz samochody rajdowe pojawią się na wadowickim Rynku, by rozpocząć Valvoline Rajd Małopolski. Na piątkowy poranek zaplanowano zupełnie nowy odcinek testowy Stryszawa (w godzinach od 8:00 do 12:00). Prawdziwe ściganie ruszy w piątkowe popołudnie, na które zaplanowano pięć odcinków specjalnych. Najpierw załogi zmierzą się z całkiem nową próbą Barwałd o długości 9,72 km (start o 15:48), na której zaplanowano łącznik szutrowy oraz — po raz pierwszy w tym rajdzie — przejazd przez tzw. water splash. Następnie stawka stanie na starcie próby Mucharz (start o 16:11), znanej z ubiegłego roku, jednak z odwróconej konfiguracji — ze startem w Łękawicy, gdzie Gmina Stryszów przygotowuje wyjątkowy punkt kibica z dodatkowymi atrakcjami, poczęstunkiem i technicznym nawrotem na trasie przejazdu. Po dwóch oesach załogi zjadą na przegrupowanie pod Młyn Jacka Hotel&SPA, po którym udadzą się na 30-minutowy serwis w Wadowicach. Po nim czekają ich kolejne dwa przejazdy prób Barwałd (18:44) i Mucharz (19:07), by po przegrupowaniu i serwisie B wystartować w krótkim, ale niezwykle widowiskowym odcinku specjalnym dedykowanym kibicom. Będzie to próba Wadowice, wytyczona w ścisłym centrum miasta — ze strefą kibica na Rynku i dodatkowymi atrakcjami. 

Sobotnia pierwsza pętla złożona zostanie z trzech odcinków specjalnych znanych z poprzednich edycji rajdu. OS 6 to mierząca 9,3 km próba Stryszów (start o godzinie 7:48), z trudną partią do mety, po odświeżonym asfalcie. Następnie załogi rywalizować będą na odcinku Zawoja (14,35 km, godz. 8:41), który w poprzedniej edycji rozgrywany był w piątek. Pętlę zakończy OS 8 Maków Podhalański (4,32 km, godz. 9:39), w odwróconej konfiguracji — z metą w Makowie, a także z nowym łącznikiem szutrowym i hopą na szczycie Makowskiej Góry. Po serwisie załogi ponownie pokonają próby Stryszów (godz. 11:52) oraz Zawoja (12:45). 

Finałową pętlę stanowić będą trzy odcinki specjalne: Stryszów (15:08), Zawoja (16:01) oraz dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Maków Podhalański, w wydłużonej wersji — ze zjazdem do centrum miasta (5,45 km, godz. 17:29). W Makowie zorganizowana zostanie strefa kibica wraz z telebimami i atrakcjami dla rodzin, a dzień zwieńczy ceremonia wręczenia nagród i koncerty zaproszonych gwiazd. Rajd w cyklu CEZ, RSMP i Millers Oils HRSMP mierzy łącznie nieco ponad 124 kilometry, które stanowią ponad 31% długości całej trasy.

Rozpocznij karierę od Rajdowych Mistrzostw Południa 

Cykl Rajdowych Mistrzostw Południa to rozgrywki okręgowe, które można określić mianem drugiej ligi. Udział w takich zawodach wymaga już profesjonalnie przygotowanego samochodu oraz licencji, jednak koszty udziału są znacznie niższe, niż na przykład w mistrzostwach Polski. Valvoline Rajd Małopolski stanowi drugą rundę zmagań w cyklu RMP, a na zawodników czeka blisko 60 kilometrów oesowych. Na piątek zaplanowano ceremonię startu na wadowickim Rynku (godzina 17:30), po którym tuż przed godziną 20 załogi rywalizować będą na OS 1 Wadowice. Na sobotę zaplanowano dwie pętle złożone z OS2/5 Stryszów (9,30 km, start o godzinie 9:38 i 13:42), OS 3/6 Zawoja (14,35 km, godz. 10:31 i 14:35) oraz OS 4/7 Maków Podhalański (4,32 km, godz. 11:29 i 16:03).

Sponsorem tytularnym rajdu jest firma Valvoline, a partnerami głównymi Województwo Małopolskie, Złomex, RMF FM, Motowizja oraz Młyn Jacka Hotel&SPA. 

Partnerami zawodów są: VD, Powiat Suski, ProfilPur, Pochłopień, LURKA, BTH Import Stal, Wadowice, Hotel Restauracja Świt, Blachdom Plus, Auto-serwis Jancarz, Miejska Biblioteka Publiczna-Dom Kultury w Makowie Podhalańskim, Ostruszka Ubezpieczenia, Traviata, Żarpłyt, Solparts, BSG Parts, Drukarnia Skleniarz, Aquer, Ben-Stal, Ben-Spa, Extreme Motors Kraków, Kolor Plus Studio, Ekoinstal, Wulkan, Honda Kolaczek, Litdrew.pl, DURA rent a car, FinishA-A, Trader, Stalco, LGD Podbabiogórze, Źródło Żywiec, Mosur Warsztat, Cztery Pliszki, GSA Aviation, Kids&Jump Best Events, RacingShop.pl, CSR Auto Regeneracja, Adamek „RAF”, Auto Lux, Akces Plast, HyperNET, Drogbud Sobaniak, Sużyw, Wójtowicz Travel, Drewnoland, Góral, Metal Service, Cukiernia Ewa Maków Podhalański, Art-Stage, Hydro Truck Press Serwis.

Patronat medialny objęły redakcje: Motowizja, Motorsport.com, Rallypl.com, Rally and Race, TVP3 Kraków, Sucha24.pl, PowiatSuski24.pl, DlaWas.info, malopolskaonline.pl, WadowiceOnline.pl, Rozmus Photography, eWRC-results.com, np126p.pl, SieScigam.pl oraz wrzuc.info.


Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Fundacja Sporty Motorowe, a promotorem firma GB pro.
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl