Piątek, 21 czerwca | Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
27.04.2024 | Czytano: 271

Spotkanie na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń

Już jutro odbędzie się 16. Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. W tym roku sportowcy, narciarze, taternicy, ludzie związani pracą, życiem i sercem z naszymi najpiękniejszymi górami spotkają się w intencji przyszłych pokoleń. Tradycyjną Mszę Świętą zaplanowano na 12:00, a wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że pogoda pozwoli celebrować ją na samym szczycie „Świętej Góry” narciarzy.

Spotkanie na Kasprowym Wierchu w intencji przyszłych pokoleń
W niedzielę 28 kwietnia już od porannych godzin, przy Dolnej Stacji Kolejki PKL w Kuźnicach będą gromadzić się uczestnicy 16. Spotkania Przyjaciół na Kasprowym Wierchu. Witać będzie ich tam główny organizator i pomysłodawca tej pięknej tradycji - Rafał Sonik. Na szczyt będzie można wjechać oczywiście już od pierwszego kursu kolei, a od 9:00 w Górnej Stacji Kolejki będzie trwać pokaz archiwalnych filmów, ukazujących historię spotkań, a także sylwetki osób, które całym życiem związały się z naszymi najwyższymi górami. 

Jeżeli pogoda pozwoli, a na to wskazują prognozy, o 11:50 obok słynnego dzwonu na szczycie Kasprowego Wierchu wystąpi Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Polany” im. Stanisława Nędzy-Kubińca. Śpiew i muzyka, poniosą się ponad Tatrami, poprzedzając Mszę Świętą, której rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 12:00.
 

Mszę będzie celebrować  ks. mjr Mateusz Korpak, Kierownik Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego. Eucharystia będzie sprawowana w intencji przyszłych pokoleń. Dlaczego organizatorzy w tym roku wybrali właśnie taki cel wspólnej modlitwy w największy kościele bez ścian i okien? Najlepiej tłumaczy to pomysłodawca spotkań. 

- Gdy spojrzymy w jakim tempie rozwija się i zmienia obecnie świat, łatwo dojść do oczywistego wniosku, że jeszcze nigdy ludzkość nie musiała tak szybko przystosowywać się do zmiany. Nasze pokolenie doświadcza tego z bagażem doświadczeń wyniesionych z czasów walki o wolność, która zbudowała nasze kręgosłupy. Młodzi ludzie wchodzą w ten świat bezbronni. To oni, nie my, będą mierzyć się z długofalowymi skutkami wojen w Ukrainie, czy na Bliskim Wschodzie. To oni staną twarzą w twarz z kryzysem klimatycznym. To również oni muszą skonfrontować się z nieznanym wcześniej zjawiskiem hejtu, czy konsekwencjami rozwoju sztucznej inteligencji. To potężne wyzwanie, w którym chcemy dać im oparcie – również w najbliższą niedzielę, gdy znów będziemy „bliżej nieba i bliżej siebie” – podkreślił Rafał Sonik.
 

Uroczystości na szczycie Kasprowego Wierchu zakończy występ Chóru Świętego Marcina z Klikuszowej oraz tradycyjne, wspólne zdjęcie wszystkich uczestników. Potem przyjdzie już czas na poczęstunek w Górnej Stacji Kolejki oraz długie i serdeczne przyjaciół rozmowy. 

Wśród zaproszonych gości, obecność potwierdzili m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną, wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka, a także konsul honorowy Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk.
 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerami zostali Tatrzański Park Narodowy i Polskie Koleje Linowe. Patronatem medialnym modlitwę o przyszłe pokolenia, objął „Tygodnik Podhalański”. 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl