Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
29.04.2024 | Czytano: 236

Iskry Niepodległej

Świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie to województwa, które będą gościć nowoczesny i multimedialny spektakl Iskry Niepodległej.

https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale  naszej wspólnoty. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy  o przełomowych dokonaniach Polek i Polaków. To właśnie ich historie składają się  w niesamowitą opowieść o potencjale naszej społeczności, pokazują jak kreatywność polskich wynalazców, inżynierów i odkrywców zmieniła świat wpływając na jego przyszły kształt.

Widowisko będzie można bezpłatnie obejrzeć w Busko Zdroju 9-11.04, Nidzicy 9-11.04, Kocmyrzowie-Luborzycy 12-14.04, Kowalewie Pomorskiem 12-14.04, Krzeszowicach 15-17.04, Szamocinie 15-17.04, Skawinie 18-20.04, Bornem Sulinowie 18-20.04, Dobrzycach 21-23.04, Barlinku 21-23.04, Nowym Sączu 24-26.04, Lipianach 24-26.04, Krynicy Zdrój 27-29.04 oraz Mieszkowicach 27-29.04.

Dokładne lokalizacje i godziny otwarcia dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/

Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego,  Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2,  Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera.

Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl  to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w    obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie – podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Projekt https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych  z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych takich jak order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari czy kamizelka kuloodporna zaprojektowana przez J. Szczepanika.

Przedsięwzięcie wpierają m.in. podróżnik i zdobywca dwóch biegunów Marek Kamiński, polska lekkoatletka i mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 Natalia Kaczmarek oraz Reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Zwiedzający zobaczą w mobilnej przestrzeni także chwytak ADRexp do przechwytywania satelitów i usuwania pozostałości obiektów  w przestrzeni kosmicznej czy też buty najszybszej polskiej biegaczki.

Poprzednia trasa okazała się wielkim  sukcesem, w  2023 r. odwiedziliśmy 130 miejscowości w całym kraju, a spektakl zobaczyło niemal 63 tysięcy widzów. 

Więcej na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”. Dodatkowo projekt uzupełnia aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala widzom lepiej poznać stworzony świat Iskier Niepodległej.

 

Aplikacja ISKRY NIEPODLEGŁEJ z rozszerzoną rzeczywistością

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie ISKRY NIEPODLEGŁEJ lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

***

Winda, Audiodeskrypcja i tłumaczenie na Polski Język Migowy

ISKRY NIEPODLEGŁEJ posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. 
W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Funda

Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl