Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
30.03.2024 | Czytano: 132

82 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Francuskich Żydów do KL Auschwitz

Dziś mija 82 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Francuskich Żydów do KL Auschwitz. 30 marca 1942 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi z obozu Compiegne w okupowanej Francji - było to 1112 Żydów

W imieniu  Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz w imieniu Pana Cédric Peltier, Konsula generalnego Francji w Krakowie Pani Agnieszka Molenda-Kopijasz Prezes Fundacji , oddała cześć przed symbolicznymi oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau. Stojąc w miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy -  uczczono  minutą ciszy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie Francuskie ofiary niemieckich transportów deportacyjnych do Auschwitz. Jak podają źródła, było ich 63 tysiące kobiet dzieci mężczyzn. 

Ten znicz zapalono także w imieniu wszystkich Polaków i Francuzów pamiętających tamte tragiczne wydarzenia.

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów. 

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe. 

 

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl