Centrum, wyposażone w osiem hydraulicznych i 2 stacjonarnych symulatory lotów, stworzy możliwość szkolenia 500 osób dziennie, przede wszystkim pilotów, ale również mechaników lotniczych i załogi pokładowe. Tu znajdą się pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce.
Wybór Krakowa jako lokalizacji projektu to efekt wieloletniej współpracy z miastem, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice – największą bazą Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej. W Krakowie zbazowanych jest 11 samolotów, obsługujących ponad 80 tras.
– Cieszymy się, że linie lotnicze Ryanair wybrały właśnie Kraków na miejsce tak ważnej inwestycji. Takie inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii szczególnie sprzyjają rozwojowi miasta. Budowa nowego centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie umacnia jego pozycję jako ważnego ośrodka innowacji – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, powstaną nowe miejsca pracy, wzrośnie bezpieczeństwo podróżujących, a inwestycja pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki.
Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, wskazuje na prognozy międzynarodowych ekspertów lotniczych mówiące o tym, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się szybkiego wzrostu ruchu pasażerskiego w Polsce i na całym świecie. Centrum szkoleniowe ulokowane tuż obok Kraków Airport stanie się kuźnią kadr dla przyszłych pracowników branży lotniczej – pilotów, załóg lotniczych i mechaników. Taki transfer najnowszych technologii to wielki impuls dla gospodarki.
Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając ruch pieszy pomiędzy lotniskiem i centrum. Wsparcia przy realizacji inwestycji udzielało działające w UMK Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki.
Podsumowując, Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:
- inwestycja warta 130 mln euro
- transfer nowych technologii do Polski
- 10 symulatorów lotów, w tym 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne
- pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
- możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, załogi pokładowe, mechanicy lotniczy)
- 150 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac pierwsze szkolenia w Centrum Szkoleniowo-Treningowym Ryanair ruszą w drugiej połowie 2025 roku.