Poniedziałek, 24 czerwca | Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
29.03.2024 | Czytano: 225

Centrum Symulatorowo-Treningowego w Krakowie

Ryanair rozpoczął budowę Centrum Symulatorowo-Treningowego Grupy Ryanair. Projekt uzyskał pozwolenie na budowę. Inwestycja powstająca w Krakowie, której koszt to około 130 mln euro, zostanie oddana do użytku w 2025 roku i wygeneruje 150 miejsc pracy

fot. M. Adamowski
fot. M. Adamowski
Krakowskie centrum to najnowsza inwestycja Grupy Ryanair w Polsce. Przewoźnik dostarczy nowoczesną technologię, w tym 10 innowacyjnych symulatorów lotu, stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy i będzie szkolić pilotów samolotów Boeing B737 oraz załogi pokładowe w całej Europie.

Centrum, wyposażone w osiem hydraulicznych i 2 stacjonarnych symulatory lotów, stworzy możliwość szkolenia 500 osób dziennie, przede wszystkim pilotów, ale również mechaników lotniczych i załogi pokładowe. Tu znajdą się pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce.

Wybór Krakowa jako lokalizacji projektu to efekt wieloletniej współpracy z miastem, województwem małopolskim oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice – największą bazą Ryanair w Europie Środkowo-Wschodniej. W Krakowie zbazowanych jest 11 samolotów, obsługujących ponad 80 tras.
 

 
Michael O’Leary, prezes Grupy Ryanair, zaznacza, że to pierwsza taka inwestycja w Polsce realizowana przez Grupę Ryanair. – Chcemy podkreślić kluczową rolę Polski dla Ryanair. W ciągu ostatnich dwóch dekad Ryanair stał się wiodącą linią lotniczą w kraju, bazującą 42 samoloty i zatrudniającą ponad 2500 osób. Nasza linia czarterowa Buzz dynamicznie się rozwija w Polsce. Ponadto inwestujemy w IT (Ryanair Labs Wrocław), obsługę techniczną samolotów (centrum serwisowe we Wrocławiu), a teraz także w nowoczesne centrum szkoleniowe w Krakowie o wartości 130 milionów euro.

– Cieszymy się, że linie lotnicze Ryanair wybrały właśnie Kraków na miejsce tak ważnej inwestycji. Takie inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii szczególnie sprzyjają rozwojowi miasta. Budowa nowego centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie umacnia jego pozycję jako ważnego ośrodka innowacji – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Jestem przekonany, że ta współpraca przyniesie wymierne korzyści dla każdej ze stron, powstaną nowe miejsca pracy, wzrośnie bezpieczeństwo podróżujących, a inwestycja pozytywnie wpłynie na rozwój turystyki.

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport, wskazuje na prognozy międzynarodowych ekspertów lotniczych mówiące o tym, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się szybkiego wzrostu ruchu pasażerskiego w Polsce i na całym świecie. Centrum szkoleniowe ulokowane tuż obok Kraków Airport stanie się kuźnią kadr dla przyszłych pracowników branży lotniczej – pilotów, załóg lotniczych i mechaników. Taki transfer najnowszych technologii to wielki impuls dla gospodarki.

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając ruch pieszy pomiędzy lotniskiem i centrum. Wsparcia przy realizacji inwestycji udzielało działające w UMK Centrum Wspierania Inwestorów i Innowacyjnej Gospodarki.

Podsumowując, Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

  • inwestycja warta 130 mln euro
  • transfer nowych technologii do Polski
  • 10 symulatorów lotów, w tym 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne
  • pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
  • możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, załogi pokładowe, mechanicy lotniczy)
  • 150 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac pierwsze szkolenia w Centrum Szkoleniowo-Treningowym Ryanair ruszą w drugiej połowie 2025 roku.
Źródło www.krakow.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl