Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
28.03.2024 | Czytano: 292

Nagroda za pomoc w odnalezieniu niebezpiecznego urządzenia

Trwają poszukiwania defektoskopu, który był wykorzystywany na budowie S7 w Nowej Hucie w Krakowie.

Firma, do której należy urządzenie, wyznaczyła nagrodę w wysokości 5 000 zł za jego znalezienie.
 
Nagroda należy się osobie, która znajdzie defektoskop lub przyczyni się do jego znalezienia.
 
Wszystkie informację dotyczące defektoskopu należy zgłaszać pod numery, które dotychczas podawaliśmy:
- numery alarmowe 112 i 997
- Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie – tel. 987 lub 12 39 21 300,
- Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki – tel. 22 19 430.
 
Dodatkowo podajemy numer do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie: tel. 47 83 52 908.

Przypominamy, że w dalszym ciągu trwają poszukiwania defektoskopu – urządzenia z promieniotwórczym selenem, które w nocy z 21 na 22 marca zaginęło na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie. 

Punktem odniesień dla służb są różne scenariusze okoliczności zaginięcia defektoskopu. Wśród nich jest zarówno kradzież urządzenia czy zabranie go przez np. zbieraczy złomu, ale także to, że przyrząd może dalej znajdować się na placu budowy S7. 
 
Czynności, pod nadzorem prokuratora, cały czas prowadzi Policja. Obejmują one szereg aspektów, w tym przesłuchania świadków, zabezpieczenie monitoringu czy działania w terenie. Także dzielnicowi bezpośrednio informują np. mieszkańców noclegowni o zaistniałej sytuacji. Do swoich działań Policja wykorzystuje również drony. Jak przekazali funkcjonariusze, jedna osoba została zatrzymana w związku z art. 184 kodeksu karnego. Przepis ten dotyczy nieodpowiedniego postępowania z materiałem promieniotwórczym.
 
W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Pożarna, w tym zastęp chemiczny. PSP do swoich procedur wykorzystuje m.in. sprzęt ochronny i urządzenia pomiarowe. Strażacy przy pomocy takich urządzeń weryfikują pojawiające się zgłoszenia. Przy każdej takiej akcji m.in. są wyznaczane strefy bezpieczeństwa.
 
O sytuacji została powiadomiona także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie.
 
- Przypominam i powtarzam. Zamknięty defektoskop nie stanowi zagrożenia. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać ani rozcinać, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Każda osoba, która odnajdzie urządzenie, proszona jest o kontakt choćby za pośrednictwem numeru 112 – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
 
 
Źródło Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl