Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
10.03.2024 | Czytano: 235

"Jak spieprzyliśmy wszystko” - najnowsza premiera Pawła Szumca z Katarzyną Chlebny i Grzegorzem Łukawskim w Teatrze KTO

Już 22 i 23 marca 2024 r. na podgórskiej scenie przy ul. Zamoyskiego 50, Katarzyna Chlebny, znana m.in. z fenomenalnych ról Rity Marley w spektaklu „Byłam żoną Boba Marleya” (Teatr KTO) oraz Kory w przedstawieniu „Kora. Boska” (Teatr Nowy Proxima), wystąpi wraz z Grzegorzem Łukawskim - aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego w premierowym spektaklu muzycznym „Jak spieprzyliśmy wszystko” wg scenariusza i w reżyserii Pawła Szumca.

Na scenie zobaczyć będzie można również zespół Towarzysze Broni w składzie: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec i Jakub Nieć. Obecność takich artystów jest gwarancją niesamowitej, teatralnej i muzycznej energii. Zapowiada się prawdziwy hit.

„Jak spieprzyliśmy wszystko” na motywach pracy Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”

Spektakl „Jak spieprzyliśmy wszystko” jest słowno-muzycznym seansem, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji. Główne pytanie, które stawiamy sobie i widzom brzmi: dlaczego jako ludzkość popełniamy bez końca te same błędy? O bolesnej aktualności tego problemu świadczą nie tylko wojny, które wciąż prowadzimy, ale także skompromitowane idee i panoszące się pseudonaukowe fantasmagorie, dzielące ludzi na lepszych i gorszych. W spektaklu, którego punktem wyjściowym stała się praca Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”, przywołujemy historyczne fakty i autentyczne postaci (np. Francis Galton – twórca eugeniki, Ryszard Wagner - kompozytor, ale też Che Guevara, czy Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti), by w krzywym zwierciadle odbić idee m.in. demokracji, religii, rasizmu, wojny, rewolucji. Co istotne, robimy to w sposób komediowy, ufając, że poprzez dowcip, humor i groteskę jesteśmy w stanie „rozbroić” nasze lęki, traumy, frustracje. 

„Jako jednostki pewnie mamy mniejsze bądź większe poczucie >>zawalania na najróżniejszych frontach<<, ale jeśli przyjrzymy się historii ludzkości to przeraża powtarzalność ideologii niszczących zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy społeczne czy narody. Przerażają także coraz słabsze relacje, puste gesty, frazesy, krótkowzroczność decyzji czy brak dialogu” – mówi aktorka Katarzyna Chlebny.

Głównymi postaciami spektaklu jest Ona i On, kobieta i mężczyzna, zawieszeni poza czasem i przestrzenią. Ich damsko-męskie relacje, ich próby poszukiwania miłości i partnerstwa są ukazane na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Odbywamy razem z nimi swoistą podróż przez kilka stuleci, wędrówkę w teatralnej przestrzeni, której estetyka przywołuje na myśl świat cyrku, kabaretu, rewii, jarmarcznego panoptikum.

Bardzo ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki, dopowiadające sensy i emocje, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.

Bowiem muzyka, a szerzej – sztuka, daje nam nadzieję, że jako ludzkość nie stoimy na straconej pozycji. A wraz ze sztuką, miłość i potrzeba drugiego człowieka, oraz doświadczanie tego, co transcendentne, upewniają nas, że pobyt na planecie Ziemia ma sens. Z takim przesłaniem pragniemy pozostawić widza.   


„Jak spieprzyliśmy wszystko”

Premiera w Teatrze KTO

ul. Zamoyskiego 50, Kraków

20, 21 marca 2024 r. (pokazy przedpremierowe)

22, 23 marca 2024 r. (premiera)

3, 4 kwietnia 2024 r.

3, 4 maja 2024 r.

15 czerwca 2024 r. (Krakowska Noc Teatrów)

Bilety dostępne w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 (kasa@teatrkto.pl) oraz Online >>> https://bilety.teatrkto.pl/

Tekst i reżyseria: Paweł Szumiec

Kierownictwo muzyczne, muzyka, aranżacje: Aleksander Brzeziński

Choreografia: Katarzyna Maria Migała

Scenografia: Marek Braun

Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun

Praktyki scenograficzne: Kinga Łapa i Alicja Majos (Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie)

Producentka: Urszula Swałtek

Obsada: Katarzyna Chlebny i Grzegorz Łukawsk

Gra zespół Towarzysze Broni w składzie: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec, Jakub Nieć


 
Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl