Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
10.03.2024 | Czytano: 179

Wybierają Mecenasów Kultury Krakowa

Za finansowanie działalności organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa, a także za działania medialne na rzecz promocji kultury – to kategorie, w których wybierani i nagradzani są Mecenasi Kultury Krakowa.

fot. Bogusław Świerzowski
Do końca kwietnia można zgłaszać kandydatów do tegorocznej edycji konkursu.Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.plTo już 28. edycja inicjatywy, której celem jest wspieranie i propagowanie współpracy pomiędzy firmami i biznesem, a środowiskiem artystycznym, instytucjami kultury oraz gospodarzami obiektów zabytkowych na terenie Krakowa. Nagroda Mecenas Kultury Krakowa przyznawana jest corocznie za miniony rok kalendarzowy w trzech kategoriach:
  • za finansowanie działalności organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury
  • za działania na rzecz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa
  • za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta Krakowa na wniosek Bractwa Mecenatu Kultury. Do zgłaszania kandydatur do nagrody Mecenas Kultury Krakowa uprawnione są osoby fizyczne, instytucje kultury oraz inne organizacje prowadzące działalność z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak zgłosić kandydata do nagrody?

Formularze wniosków o przyznanie nagrody Mecenas Kultury Krakowa można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, gdzie zamieszczone zostały szczegółowe informacje o konkursie (Procedura KD-10).

Wnioski należy składać w Kancelarii Magistratu Urzędu Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 lub wysłać drogą pocztową na adres Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków z dopiskiem „Mecenas Kultury Krakowa”. Wnioski potwierdzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym można składać drogą elektroniczną poprzez EPUAP.

Termin składania wniosków o przyznanie nagrody „Mecenas Kultury Krakowa Roku 2023” upływa 30 kwietnia. Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod nr telefonu: 12 616 19 20.

Nagroda z tradycją

W 1996 r. Rada Miasta Krakowa ustanowiła doroczny tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany za działania na rzecz przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych, zabytków i dziedzictwa niematerialnego miasta, a także za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

W ubiegłorocznej edycji Mecenasami Kultury Krakowa zostali: firma RE-Bau Sp.z o.o. nagrodzona za finansowanie organizacji prowadzących działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz krakowskich instytucji kultury oraz firma AMS SA uhonorowana za działania medialne na rzecz promocji kultury, sztuki oraz zabytków i dziedzictwa niematerialnego Krakowa.

Laureaci mają prawo używania tytułu „Mecenasa Kultury Krakowa” z zaznaczeniem roku, w którym otrzymali nagrodę. Zostają uhonorowani statuetką „Mecenas Kultury Krakowa” autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego. Otrzymują także dyplom zaprojektowany przez profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Adama Miratyńskiego oraz pamiątkowy znaczek.
Źródło www.krakow.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl