Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
09.03.2024 | Czytano: 195

Uroczyste otwarcie budynku Palace (galeria)

Nowa filia Muzeum Tatrzańskiego - Palace, została wczoraj uroczyście otwarta. W obiekcie nie ma jeszcze ekspozycji, ale sam budynek stanowi miejsce pamięci tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Pod koniec marca zaprezentowana ma zostać pierwsza ekspozycja.

Przebudowa Palace połączona z remontem konserwatorskim trwała cztery lata. Przed zakupem nieruchomości przez samorząd i przekazaniem jej Muzeum Tatrzańskiemu - mieścił się tu ośrodek wypoczynkowo rekreacyjny. 

Na uroczystości otwarcia budynku muzeum - mieszczącego się w dawnej siedzibie Gestapo przy ul. Chałubińskiego - zebrali się parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, reprezentanci instytucji i stowarzyszeń. 

Wśród gości był marszałek Witold Kozłowski, senator Jan Hamerski, poseł Andrzej Gut-Mostowy i starosta Piotr Bąk. Miasto Zakopane reprezentowali burmistrz Leszek Dorula oraz jego zastępcy Agnieszka Nowak-Gąsienica i Tomasz Filar, sekretarz Grzegorz Cisło i naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak. 

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 uroczystą mszą św. w kościele Św. Krzyża w Zakopanem, po czym uczestnicy przemaszerowali do budynku Palace. 

Wspomnienia z czasów wojny podzielili się Barbara Grocholska Kurkowiak, Stefania Hajdukiewicz i Józef Pitoń. Na ręce dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michała Murzyna symboliczne przekazano klucze oraz księgi więźniów. 

Odczytano także Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie budynku. 

Wystawa stała, na której zaprezentowana zostanie opowieść o skomplikowanych losach mieszkańców Podtatrza w trakcie niemieckiej okupacji zostanie zaprezentowana 27 marca. 

UM Zakopane, s/ zdj. Marcin Szkodziński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl