Poniedziałek, 22 lipca | Imieniny: Magdaleny, Bolesławy, Marii
26.02.2024 | Czytano: 674

Ponad 100 Małopolskich Terytoriasów złożyło przysięgę (zdjęcia)

W niedzielę uroczystą przysięgę na Rynku Myślenicach złożyło 109 ochotników w tym 19 kobiet w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Ponad 100 Małopolskich Terytoriasów złożyło przysięgę (zdjęcia)
W niedzielę uroczystą przysięgę na Rynku Myślenicach złożyło 109 ochotników w tym 19 kobiet w ramach projektu „Ferie z WOT”. W uroczystości wzięli udział Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk,  Burmistrz Miasta Myślenice Jarosław Szlachetka, Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal, Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafał Kudas, Konsul Generalny Węgier pan dr Tibor Gerencsér, Weteran Armii Krajowej por. Władysław Korpała, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK pan Grzegorz Surdy, Ojciec chrzestny sztandaru Brygady  pan Jan Księżyk.

Region, w którym odbyła się przysięga wojskowa, jest silnie powiązany z tradycjami Armii Krajowej dziedziczonymi przez 11 Małopolską Brygadę OT. Przysięga wojskowa została zorganizowana wspólnie z Urząd Miasta I Gminy W Myślenicach. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. Licznie zgromadzeni goście mieli też możliwość skosztować wojskowej grochówki, uczestniczyć w prezentacji sprzętu i uzbrojenia jednostek wojskowych Garnizonu Kraków.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza momentem który na zawsze pozostaje w pamięci. Przysięga złożona tu na myślenickiej ziemi  ma wymiar szczególny Miasto Myślenice dwukrotnie było brutalnie pacyfikowane przez Niemców, lecz opór jego mieszkańców przeciw zarazie spod znaku swastyki nigdy nie osłabł - powiedział Dowódca 11 MBOT płk. Marcin Siudziński 

W tegorocznym szkoleniu w ramach „Ferii z WOT” uczestniczyli studenci, uczniowie szkół średnich,  nauczyciele i wykładowcy uczelni wyższych oraz pielęgniarki i lekarze. Do służby w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zgłosiło się niemal 20 proc. kobiet. 

Na co dzień pracuje w szpitalu jestem pielęgniarką. Chciałabym to robić lepiej, chcę być wyszkolona. Chcę wiedzieć jak zachować się w różnych sytuacjach, takich niepokojących - mówi szeregowy Beata Tomala, pielęgniarka ze szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Wcieleni  podczas intensywnego kursu przede wszystkim uczyli się podstaw taktyki: obrony obiektu, organizowania zasadzek, skutecznego maskowania pozycji w terenie leśnym i zurbanizowanym. Wielokrotnie ćwiczyli obsługę broni i skuteczne kierowanie ogniem, podczas strzelania.

Osoby które chciałyby dołączyć do Małopolskich Terytorialsów zapraszamy do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub poprzez dedykowaną stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
Źródło mat. prasowe MBOT

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl