Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
21.01.2024 | Czytano: 158

Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich (zdjęcia)

Po niespełna dwóch latach zakończyła się budowa siedziby Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu. - Wspólnie ze Związkiem Podhalan otwieramy siedzibę Instytutu, które będzie pełniło funkcję właśnie drugiego skrzydła, a nawet drugiego płuca nowosądeckiego Sokoła - mówił marszałek Witold Kozłowski.

fot. Szymon Pyzowski
Działalność ośrodka będzie ukierunkowana na pracę z "żywą" kulturą regionalną, współpracę z instytucjami i organizacjami w zakresie dokumentowania i opracowywania najistotniejszych elementów i zjawisk w zakresie kultury i sztuki ludowej. 

W uroczystym otwarciu Instytutu uczestniczyli m.in.: marszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa, marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, marszałek Sejmu RP poprzednich kadencji Marek Kuchciński, senator Jan Hamerski, posłowie: Andrzej Gut-Mostowy i Edward Siarka, wiceprzewodniczący Sejmiku Jan Piczura, radni województwa Grzegorz Biedroń i Marek Wierzba. 

List, który skierował do uczestników wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda, odczytał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. 

- Miejsce to będzie służyło zachowaniu rodzimej kultury i transmisji jej w następne pokolenia. To kluczowa inwestycja dla Podhala i całej Małopolski - mówił marszałek Kozłowski. Jak dodał - drugą ważną misją tego miejsca będzie prowadzenie szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych. To miejsce będzie przedłużeniem obowiązującej umowy o współpracy wszystkich jednostek kultury, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest Województwo Małopolskie. 

Partnerem przedsięwzięcia jest Związek Podhalan w Polsce. Instytut będzie nie tylko kolejną instytucją kultury, ale miejscem zachowywania, archiwizowania i udokumentowania ogromu ogromnego dziedzictwa kulturowego – spuścizny naszych przodków obejmującej m.in. piśmiennictwo ludowe, gawędziarstwo, muzyka, strój, obrzędy i zwyczaje. 

Budowa siedziby Instytutu w Ludźmierzu trwała od lipca 2022 roku do grudnia 2023 roku. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 34 mln złotych, w tym środki europejskie w ramach RPO WM 2014-2020 w wysokości 25 mln złotych i ponad 9 mln złotych to środki pochodzące z budżetu województwa. 

W ramach prac zaadaptowano wielofunkcyjny obiekt do celów kulturalnych. Przeprowadzono konserwację z zachowaniem przed zniszczeniem elementów wystroju Domu Podhalan, zaliczanych do dóbr współczesnej kultury ludowej. Budynek został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. 

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Instytutu poprzedziła także msza święta w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu. Wydarzenie zwieńczył koncert Echa Karpat z udziałem zespołów ludowych i kapel z Polski, Słowacji i Węgier, a także otwarcie wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki. 

Urząd Marszałkowski, opr.s/
Źródło www.malopolska.pl

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl