Helena Krajewska (1910 – 1998) była absolwentką krakowskiej Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie ukończyła malarstwo i grafikę. Podczas studiów działała w licznych organizacjach i stowarzyszeniach, między innymi w Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Życie”. Po ukończeniu edukacji uniwersyteckiej, wraz z mężem Juliuszem Krajewskim zaangażowała się w działalność kolektywu artystycznego „Czapka Frygijska”, który zrzeszał artystów-malarzy o poglądach lewicowych i organizował wydarzenia kulturalne. W czasie II Wojny Światowej pracowała fizycznie, zaś w 1945 roku przeprowadziła się z mężem do Warszawy, gdzie działała na rzecz utworzenia pierwszego Związku Plastyków. Dwa lata później objęła funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 50. była redaktorem naczelnym „Przeglądu Artystycznego”, sprawując tę funkcję z przerwami do 1973 roku.
Jej obrazy tworzone w nurcie realizmu socjalistycznego zyskały uznanie na arenie ogólnopolskiej. Niniejsza wystawa przybliża jej twórczość także w konwencji abstrakcyjnej oraz z uwydatnieniem grafik, będących podwaliną do prac ilustratorskich.
Kuratorzy wystawy:
Zhanna Orchel - Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Aleksandra Wańczyk - Muzeum Ziemi Bieckiej
- czytamy na muzeum.gorlice.pl
19.01.2024 | Czytano: 334
Odcienie socrealizmu (zdjęcia)
W czwartek w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się wernisaż wystawy malarstwa Heleny Krajewskiej.
fot. Maciej Lewek
Wystawę prac Heleny Krajewskiej, malarki realizmu socjalistycznego, ze zbiorów Muzeum Ziemi Bieckie oglądać będzie można do 3 marca.
Źródło muzeum.gorlice.pl
Komentarze
Reklama