Wygnany z Westfalii, za afekt miłosny do córki barona de Thunder Ten Tronckh, Kandyd przemierza różne zakątki świata. Przeświadczenie młodzieńca o tym, że wszystko w świecie dzieje się doskonale, zostaje wystawione na poważną próbę… Fabułą jest podróż głównego bohatera, podczas której demaskuje on naturę człowieka, normy społeczne, obyczaje, prawa moralne i systemy władzy. Opowieść o awanturniczych przygodach Kandyda ubarwia wątek miłosny - ciagłe rozstania i nieoczekiwane spotkania z ukochaną Kunegundą.
To komediowa propozycja wysokich lotów oraz skuteczne lekarstwo na zimową chandrę i cywilizacyjny ból głowy! Inscenizacja oparta na oświeceniowej satyrycznej powiastce filozoficznej Woltera wzbogacona jest muzyką na żywo wykonywaną przez znakomite trio pod kierunkiem Jerzego Kluzowicza.
Spektakle:
13 stycznia - godz. 19.00
14 stycznia - godz. 19.00
„Kandyd czyli Optymizm” - Wolter
tłumaczenie - Tadeusz Boy-Żeleński
adaptacja - Krzysztof Orzechowski, Maciej Wojtyszko
reżyseria - Paweł Aigner
scenografia - Małgorzata Zwolińska
Obsada:
Kandyd - Bartłomiej Olszewski
Kunegunda - Dominika Guzek
Starucha - Małgorzata Hachlowska
Filozof Panglos - Andrzej Kopczyk
Filozof Marcin - Franciszek Muła
Brat Kunegundy - Lech Walicki
Król Eldorado - Zbigniew Kozłowski
Kakambo - Jakub Popławski
Pakita - Olga Przeklasa
W spektaklu bierze udział zespół muzyczny, w składzie:
Andrzej Włodarz/Jerzy Kluzowicz - fortepian, Sławomir Bukowski - tuba, Mateusz Gurgul - akordeon
„OKNA”
Czy z widownią można prowadzić dialog nie używając słów? Twórcy spektaklu „OKNA” znów podejmą tę próbę!
To przedstawienie bez słów – przemawiające do nas sytuacjami i obrazami. Utrzymane w konwencji teatru plastycznego. „OKNA” to spektakl, który opowiada o znaczeniu i sile domu. O przestrzeni naszego zakorzenienia w niepewnym i zmiennym świecie. To opowieść o tym, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. Ale, i może przede wszystkim, „OKNA” to opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.
Okno. Ten niezwykle powszechny przedmiot codziennego użytku jako metafora niesie ze sobą wielowymiarowy charakter. Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś - smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. (…) Okno to wreszcie wiedza. O życiu, ludziach, nieuchronnym przemijaniu i o nas samych - bo niekiedy chcąc dojrzeć, co kryje się za nim, przy odpowiednim świetle, dostrzegamy swoje własne odbicie. – mówi Lech Walicki, reżyser spektaklu.
Spektakle:
20 stycznia - godz. 19.00
21 stycznia - godz. 19.00
Reżyseria: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva, Lech Walicki
Pomysł inscenizacyjny: Lech Walicki
Scenografia i kostiumy: Anna Sekuła
Muzyka: Franciszek Lis
Choreografia: Eryk Makohon
Inspicjent: Marek Stawowczyk
Obsada:
Denys Lemaikin (gościnnie), Tatiana Nikolaeva (gościnnie), Lech Walicki