Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
14.12.2023 | Czytano: 338

Alarm na lotnisku

Zbliża się okres świąteczno-noworoczny, w związku z tym w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Krakowie-Balicach widoczny jest wzmożony ruch pasażerski. To także sprawdzian czujności dla pirotechników z Placówki SG, którzy tylko wczoraj aż dwukrotnie podejmowali działania minersko-pirotechniczne wobec pozostawionej bez opieki walizki oraz torebki.

Alarm na lotnisku
Obie interwencje zostały podjęte po otrzymaniu informacji od Służby Ochrony Lotniska.

Pierwszy przypadek dotyczył porzuconej przed budynkiem terminala Cargo walizki. Finalnie została uznana została za bezpieczną, znajdowała się w niej odzież i rzeczy osobiste. W niespełna godzinę później, przyczyną kolejnej interwencji była pozostawiona bez opieki torebka, na I piętrze terminala. W torebce znajdowały się rzeczy osobiste.

W obydwu sytuacjach, po przeprowadzonej wstępnej analizie funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie-Balicach podjęli decyzję o użyciu specjalistycznego sprzętu i wykorzystaniu podczas działań psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. Po dokonaniu sprawdzeń przy użyciu specjalnego zestawu do wykrywania i identyfikacji materiałów wybuchowych oraz przeprowadzeniu kontroli manualnej oba bagaże zostały uznane za bezpieczne. Niestety ich właścicieli nie ustalono, w związku z tym przekazano je pracownikom SOL.

Pomimo, że wszystkie zdarzenia nie spowodowały utrudnień w odprawie pasażerów, funkcjonowaniu przejścia granicznego, ani opóźnień samolotów, to działania wymagały zaangażowania kilkunastu funkcjonariuszy, specjalistycznego sprzętu oraz psów służbowych.

Straż Graniczna przypomina, że podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet przez chwilę. Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Wiąże się to z wszczęciem odpowiednich procedur i może doprowadzić do zakłócenia pracy portu lotniczego, opóźnienia odlotów, jak również sankcje w postaci mandatu karnego.
Źródło Straż Graniczna

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl