Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świece i zjawisko to dotknęło również Karpat.
Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.
Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie gdzie 6 grudnia otwarta zostanie wystawa, której kuratorem jest dr Marcin Warchałowski z Działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
<i>* Termin zaczerpnięty z „Legendowe postacie zakopiańskie”, Ferdynand Hoesick</i>
Reklama