Sobota, 09 grudnia | Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
20.11.2023 | Czytano: 118

Trzy dni szachów (zdjęcia)

Około 150 zawodników wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Trwały one trzy dni od 15 – 17 listopada. Uczestnicy rywalizowali w trzech grupach, biorąc udział w igrzyskach: dzieci, młodzieży i licealiadzie.

Każdą ze szkół mogła reprezentować dowolna ilość zawodników. Grali oni w systemie szwajcarskim, a więc 7 rund po 15 minut. Sędzia głównym był niezawodny Jan Zapała z Mszany Dolnej. Klasyfikacja indywidualna była prowadzona z podziałem na chłopców i dziewczęta, a kwalifikacja drużynowa była OPEN. 

- Przy kwalifikacji drużynowej braliśmy pod uwagę 4 najlepszych zawodników z danej szkoły, był jeden warunek w drużynie musiała być jedna dziewczyna – mówił Józef Dyda koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. – Regulamin Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego nie przewiduje szachów indywidualnych, a drużynowe, ale my podczas Mistrzostw robimy wyjątek, bo nie każda szkoła jest w stanie wystawić drużynę, dlatego najpierw są rozgrywki indywidualne, a na ich podstawie wyłaniamy zwycięskie drużyny – wyjaśniał Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. 

Frekwencja podczas tegorocznych zawodów była duża. W Licealiadzie i Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Nowotarskiego, klas 7 i 8 startowało w sumie ok. 90 zawodników, a w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej Powiatu Nowotarskiego klas I – VI – ok. 60 zawodników. – Jestem zawiedziony frekwencją zawodników ze szkół średnich, szczególnie nie dopisali zawodnicy z Nowego Targu. Jednak na pewno pozytywem jest duża ilość zawodników w grupie najmłodszej, szczególnie dużo maluszków startuje z klas I i II – mówił Józef Dyda koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. 

Mistrzostwa odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Były one przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci (klasy od 1 do 6), Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy od 7 do 8) oraz Licealiada (szkoły średnie). Poziom zawodów był, jak zawsze wysoki, a walki choć zacięte były bardzo partnerskie i wręcz przyjacielskie. 

- Bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Krościenku nad Dunajcem, że jesteście tak licznie, zapraszamy już za rok - mówił wicewójt gminy Krościenko nad Dunajcem Tadeusz Topolski. 

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego w Szachach to impreza cykliczna i już po raz kolejny odbywała się w gościnnym Krościenku nad Dunajcem. To tu bowiem jest nie tylko odpowiednia sala, przyjazne władze gminy, ale i sporo zawodników. Gmina Krościenko nad Dunajcem może bowiem poszczycić się tradycją gry w tę królewską grę. To w niej już od lat szachy były bardzo popularnym sportem zarówno wśród młodszych, jak i starszych jej mieszkańców. 
Medale, puchary, dyplomy oraz książki i słodycze dla uczestników ufundowało Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Wręczali jej dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu Tadeusz Watycha, wójt Jan Dyda, wicewójt Tadeusz Topolski, a także dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem Józef Szałwia. 

Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.  

Wyniki: 

W kategorii Igrzyska Dzieci: 

dziewczęta: 
1. Martyna Tytoń, 
2. Gabriela Mazur, 
3. Kinga Milczarek, 
chłopcy:  
1. Szymon Machaj, 
2. Nikita Velko, 
3. Patryk Wójciak, 
Drużynowo: 
1. Szkoła Podstawowa nr 1 Szczawnica w składzie: Nikita Velko, Dmytro Velko, Michał Bieniek, Anhelina Hryshko. 
2. Szkoła Podstawowa nr 1 Rabka – Zdrój w składzie: Patryk Wójciak, Krzysztof Bochacik, Martyna Tatoń, Gabriela Mazur. 
3. Szkoła Podstawowa Grywałd z składzie: Tomasz Kołek, Jakub Ciesielka, Michał Sobkowiak, Kinga Milczarek.  

W kategorii Igrzyska Młodzieży: 

Dziewczęta: 
1. Małgorzata Szkarłat, 
2. Magdalena Ziętasz, 
3. Aleksandra Andruszko, 
Chłopcy: 
1 Jeremi Pastwa, 
2. Janusz Gabryś, 
3. Andrzej Turski, 
Drużynowo: 
1. Szkoła Podstawowa nr 11 Nowy Targ w składzie: Jeremi Pastwa, Szymon Tarłowski, Jakub Stopka, Helena Bartoszko. 
2. Szkoła Podstawowa nr 1 Szczawnica w składzie: Janusz Gabryś, Małgorzata Szkarłat, Tymoteusz Dębski, Mateusz Wiercioch. 
3. Szkoła Podstawowa Grywałd w składzie: Magdalena Ziętasz, Michał Opyt, Aleksandra Andruszko, Mikołaj Karkoszka.  

W kategorii Licealiada: 

dziewczęta: 
1. Nadia Draus, 
2. Emilia Sobkowiak, 
3. Natalia Prearce, 
chłopcy: 
1. Kajetan Kowalczyk, 
2. Bartłomiej Paternoga, 
3. Jakub Skalany. 
Drużynowo: 
1. ZSO1 Nowy Targ w składzie: Kajetan Kowalczyk, Jakub Skalny, Maciej Styrylski, Piotr Wojtas. 
2. ZS Rabka – Zdrój w składzie: Nadia Draus, Maciej Obajtek, Bartłomiej Puzia, Leon Mirek. 
3. LO Rabka Zdrój w składzie: Bartłomiej Paternoga, Kacper Sutor, Franciszek Nowak, Igor Wasilewski.  

Materiały prasowe, r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl