Trasa przejścia owiec zgodnie z tradycją rozpoczęła się na halach znajdujących się w Malinowie i prowadziła przez całą Szczawnicę.
Ulicami uzdrowiska przeszło około 2000 owiec prowadzonych pod czujnym okiem bacy Andrzeja Majerskiego oraz juhasów i psów pasterskich. Na czele pochodu jechała banderia konna ISKRA Dolina Dunajca oraz dorożki z zaproszonymi gośćmi. Nie mogło także zabraknąć akompaniamentu góralskiej muzyki w wykonaniu m.in. kapeli Jaworcanie. Zakończenie redyku miało miejsce obok końcowej przystani technicznej „na piaskach”, gdzie owce zostały przekazane swoim właścicielom, a licznie zgromadzeni turyści mogli posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział w koncertach oraz innych przygotowanych na tę okazję atrakcjach.
W trakcie kończącej redyk imprezy plenerowej dla wszystkich smakoszy Pieniński Odział Związku Podhalan w Szczawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach oraz baca Andrzej Majerski przygotowali degustację potraw regionalnych. Nie mogło także zabraknąć barana z rożna po pienińsku przyrządzonego przez rodzinę Zachwiejów-Bulisiów. Można było podziwiać prace członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także wziąć udział w pokazie rzeźbienia w drewnie w wykonaniu rzeźbiarza Marka Wolaka.
Na najmłodszych czekały zabawy o tematyce regionalnej prowadzone przez animatorów. Pokaz tańca regionalnego przygotował zespół góralski „Śtadra” z Szaflar.
Na zakończenie redyku odbyły się występy gwiazd polskiej sceny muzycznej – zespołów Dikanda oraz Zakopower. W trakcie trwania imprezy można było wesprzeć podopiecznych PSONI biorąc udział w loterii fantowej.
źródło: pieniny24, zdj. wb, zl, jd/
Reklama