Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
22.09.2023 | Czytano: 174

17. Urodziny Instytut Konfucjusza w Krakowie

Z okazji 17. urodzin Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” przygotował całą gamę atrakcji, które odbędą się w dniach 25-26 września w godz. 13:00-17:00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

17. Urodziny Instytut Konfucjusza w Krakowie
W programie obchodów można znaleźć m.in.: pokaz tradycyjnej mody chińskiej, warsztaty kaligrafii, slajdowisko, grę terenową, lekcje pokazowe j. chińskiego dla dzieci i dorosłych i wykłady.

Poniedziałek 25 września godz. 13:00-17:00

25 września (poniedziałek) godz. 13:00 i 13:50.

Godzina 13:00 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dorosłych - poziom początkujący
Godzina 13:50 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dzieci - poziom początkujący
Lekcje pokazowe to świetna okazja do sprawdzenia jakich metod nauczania używają lektorzy podczas prowadzania zajęć. Podczas zajęć będzie można poznać lektorów prowadzących kursy w Ośrodku „Instytut Konfucjusza w Krakowie” i nauczyć się kilku słówek i zwrotów w języku chińskim. Lektorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie związane zarówno z nauką języka chińskiego, jak i kwestiami organizacyjnymi.
Czas trwania lekcji 45 min.
Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

25 września (poniedziałek) godz. 14:30.

Wiele twarzy spódnicy mamian – wykład i pokaz dr Magdalena Grela-Chen

Mamianqun, dosłownie spódnica z końską twarzą, stanowi jeden z flagowych fasonów dynastii Ming. W ostatnich latach przeżywa ona swój renesans, a projekt ten wykorzystał m.in. dom mody Dior, wywołując gorącą dyskusję na temat granic zapożyczeń w modzie. Zapraszamy na wykład, który wyjaśni, dlaczego w nazwie spódnicy znajduje się końska twarz i czy faktycznie ma ona coś wspólnego z koniem. W trakcie pokazu z okazji 17. urodzin Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" dr Grela zaprezentuje tradycyjne stylizacje, jak i nowoczesne zestawy, które łączą modę chińską z zachodnią. Pokaz pozwoli obrazowo wyjaśnić, dlaczego mamian stanowi pożądany element w szafie zwolenników tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

25 września (poniedziałek) godz. 16:00.

Warsztaty kaligrafii chińskiej

W starożytności kaligrafia wchodziła w skład tzw. czterech sztuk, które powinien znać każdy wykształcony człowiek i traktowana jest do dziś na równi z malarstwem. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przedstawione narzędzia do kaligrafii, czyli „cztery skarby uczonego” oraz sposób i techniki korzystania z nich. Podsumowanie zajęć stanowić będzie ćwiczenie pisania podstawowych kresek występujących w znakach oraz całych znaków. Swoje dzieło będzie można zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.
Zapisy przyjmowane są pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.
Ilość miejsc jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!
Aby uczestniczyć w zajęciach nie trzeba umieć języka chińskiego ani być w trakcie nauki.
Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 2.11.

Wtorek 26 września godz. 13:00-17:00

26 września (wtorek) godz. 13:00.

Gra terenowa - Skarby chińskich prowincji

Jak nazywa się najbardziej charakterystyczne danie kuchni syczuańskiej? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas podróży do Pekinu? Które jezioro szczególnie ukochali sobie chińscy poeci? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i na wiele innych pytań weź udział w grze terenowej.

Obowiązują zapisy - w grupach do 5 osób lub indywidualnie.

Zapisy przyjmowane są do 22 września pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A.

26 września (wtorek) godz. 14:30.

Wyjazdy do Chin - slajdowisko

W ramach slajdowiska Zuzia Szilke oraz Karolina Krupa opowiedzą o swoich podróżach, które odbyły się w lecie 2023 roku w ramach dwóch szkół letnich, współorganizowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie, a także podzielą się licznymi zdjęciami oraz anegdotkami. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również zapoznać się z możliwościami wyjazdów do Chin, dostępnymi dla kursantów Instytutu oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Piękne widoki oraz podróżnicze inspiracje gwarantowane

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

26 września (wtorek) godz. 15:30.


Yuebing – ciasteczka księżycowe – wykład

Z okazji nadchodzącego Święta Środka Jesieni dr Magdalena Grela-Chen przygotowała prelekcję poświęconą ciastkom księżycowym (yuebing). W jej trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się różnorodności ciastek i sposobom przygotowania. Dr Grela odpowie na pytanie, czy wszystkie ciastka są słodkie oraz do czego potrzebne są solone kacze jaja. Zastanowimy się również nad tym, czy wręczenie ciastek w prezencie może budzić kontrowersje.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.


Źródło mat prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl