Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
05.09.2023 | Czytano: 205

W hołdzie ofiarom II wojny światowej

Prawie trzydziestu rowerzystów wzięło udział w Rajdzie pamięci o ofiarach II wojny światowej, który odbył się w sobotę 2 września. Trasa rajdu prowadziła poprzez mogiły żołnierzy poległych w walkach obronnych kampanii wrześniowej, oraz miejsca upamiętniające rosyjskie i niemieckie ludobójstwo.

W hołdzie ofiarom II wojny światowej
Na początek cmentarz w Spytkowicach, gdzie został pochowany por, Tadeusz Stefaniszyn, dowódca 4 kompanii strzelców 12 pułku piechoty Ziemi Wadowickiej, który poległ/ śmiercią bohaterską w dniu 2 września 1939 r. w obronie Podhala w wypadzie nocnym II batalionu 12 p.p. na niemiecką brygadę pancerną w Spytkowicach. Za dzielność i męstwo odznaczony Krzyżem Virtuti Militari kl. V-ej.

Następnie uczestnicy przejechali do miejsca tej krwawej potyczki z 2 września w Spytkowicach. Główny opór najeźdźcom Wojsko Polskie dało na wzgórzach Wysokiej gdzie polscy żołnierze zniszczyli około 50 czołgów niemieckich po czym oddziały polskie skierowały się do Jordanowa w obawie przed oskrzydleniem. Po zajęciu wioski przez niemców, nocą mieszkańcy wsi dokonali udanego sabotażu podpalając nieprzyjacielskie czołgi i pojazdy kwatermistrzowskie. Ponad miesiąc później powracający z frontu niemcy zboczyli z trasy i w odwecie za zdecydowany opór i walkę rozstrzelali kilkunastu mieszkańców oraz całkowicie spalili wioskę Wysoka. Za bohaterstwo wieś została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu w 1946 r. Na miejscu walk wzniesiono pomnik i cmentarz wojskowy, który również odwiedzili tego dnia cykliści.

Jordanów przywitał rajdowców okazałym muralem nawiązującym do walk obronnych sprzed 84 lat, w których brała udział 10 Brygada Kawalerii płk Stanisława Maczka. Kolejnym miejscem na drodze Rajdu Pamięci był Krzyż Katyński na cmentarzu w Rabce-Zdroju, w którym umieszczono ziemię z miejsca katyńskiej zbrodni dokonanej przez ruskich barbarzyńców.

Wszystkie mogiły, oraz miejsca pamięci leżące na trasie Rajdu zostały godnie uczczone. Uczestnicy odśpiewali Hymn Polski, składali biało-czerwone wiązanki kwiatów oraz modlili się za dusze poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej.

Rajd Pamięci został zorganizowany i przeprowadzony przez Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Patronat Honorowy: Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego

Krzysztof Faber Starosta NowotarskiProjekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Stanisław Kowalcze

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl