Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
10.11.2012 | Czytano: 79

Nagroda im. Romana Reinfussa dla Aleksandry Szurmiak-Boguckiej i Jadwigi Dudy

KRAKÓW. Aleksandra Szurmiak-Bogucka i Jadwiga Duda otrzymały przyznaną po raz pierwszy Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne osiągnięcia dla zachowania lokalnej tożsamości kulturowej. Wśród wyróżnionych jest także Urszula Janicka-Krzywda, Tadeusz Pabis oraz Franciszek Palka.

Patronem nagrody jest etnograf, znawca polskiej sztuki ludowej i etnografii Karpat prof. Roman Reinfuss (1910-98), wieloletni kierownik Pracowni Dokumentacji Polskiej Sztuki Ludowej w Instytucie Sztuki PAN, członek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Międzynarodowej Komisji Badań Karpackich, Rady Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorowy Obywatel Miasta Zakopanego.

Nagroda została przyznawana w dwóch kategoriach: za całokształt dokonań oraz za realizację projektów i wydarzeń dotyczących lokalnego dziedzictwa kulturowego Małopolski, m.in.: sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, tradycji, folkloru, gwary i tzw. ginących zawodów.

Za całokształt działalności w dziedzinie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego nagrodzona została Aleksandra Szurmiak-Bogucka. Kapituła doceniła jej wieloletnią pracę badawczą, dokumentowanie oraz popularyzowanie kultury ludowej Karpat, w szczególności folkloru muzycznego grup góralskich. "Dziękuję za docenienie mojej zwyczajnej pracy. Nauczyłam się od profesora Reinfussa, że to od ludzi w terenie można dowiedzieć się najwięcej" - mówiła Aleksandra Szurmiak-Bogucka.

W kategorii wydarzeń upowszechniających wiedzę o wartości lokalnego dziedzictwa kulturowego nagrodzono Jadwigę Dudę za inicjatywę organizowania odbywających się już od 15 lat cyklicznych spotkań "Wieliczka -Wieliczanie", popularyzujących lokalną historię i kulturę.

Każda z laureatek otrzymała 10 tys. zł, dyplom oraz statuetkę autorstwa Marcina Klaga.

Zarząd województwa przyznał również trzy wyróżnienia - dyplomy w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa dla: dr Urszuli Janickiej-Krzywdy za pracę badawczą oraz upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu kultury ludowej regionu Karpat, Tadeusza Pabisa za utworzenie i prowadzenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy oraz Franciszka Palki za długoletnią pracę twórczą oraz znaczące osiągnięcia pedagogiczne w dziedzinie ochrony dóbr kultury regionu Sądecczyzny.

opr.s/
Źródło PAP

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl