Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
16.08.2023 | Czytano: 417

Odpust w Ludźmierzu (zdjęcia)

Z udziałem mieszkańców Podhala, pocztów sztandarowych, Strzelców Podhalańskich, reprezentacji Związku Podhalan z kraju i Stanów Zjednoczonych, władz samorządowych i parlamentarzystów, na ołtarzu polowym przy Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu odprawiona została tradycyjna msza św. odpustowa. Mimo upału, wzięło w niej udział liczne grono wiernych. Mszę świętą koncelebrował Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.

Odpust w Ludźmierzu (zdjęcia)
Msza święta była jednam z punktów tegorocznych obchodów jubileuszu 60-lecia koronacji Marki Boskiej Ludźmierskiej. Z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, wielu wiernych przyniosło bukiety kwiatów i pierwocin plonów, które poświęcił krakowski metropolita.

Górale witający w Ludźmierzu abp. Marka Jędraszewskiego, kapłanów i pielgrzymów przypominali, że 60 lat temu figurę Matki Bożej ukoronowali kard. Stefan Wyszyński i bp Karol Wojtyła. – Dziś, kiedy świat cały jest tak bardzo w potrzebie oni z Matką Boską proszą za nas w niebie. A trzeba nam bardzo niebieskiej pomocy przeciwko atakom złych i ciemnych mocy, co już od pradziejów przeciw Bogu knują, na coraz to nowe sposoby wojują – mówili przedstawiciele ludźmierskiej parafii prosząc Maryję, by pomagała rozróżniać dobro od zła.

W czasie homilii metropolita krakowski przypomniał wydarzenia sprzed 60 lat, gdy koronami papieskimi kard. Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek Matki Bożej Ludźmierskiej. Wspominał także prorocze słowa ówczesnego prymasa: „Karol, Matka Boża przekazuje ci władzę”, będące komentarzem po złapaniu berła, które w trakcie podnoszenia figury wypadło z ręki Królowej Podhala. Bp Karol Wojtyła w kolejnych latach został metropolitą krakowskim, kardynałem i następcą św. Piotra.

Na końcu liturgii kustosz sanktuarium ks. Maciej Ścibor złożył życzenia abp. Markowi Jędraszewskiemu z okazji 50-lecia święceń kapłańskich oraz innym złotym jubilatom, którzy koncelebrowali tę Eucharystię.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl