Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
17.08.2023 | Czytano: 132

125-lecie Orkiestry Dętej

W słoneczne, niedzielne popołudnie Orkiestra Dęta w Łapszach Niżnych świętowała swój jubileusz 125 lat istnienia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w łapszańskim kościele. Potem na placu koło kościoła na przygotowanej na tę okazję scenie odbył się jubileuszowy koncert.

125-lecie Orkiestry Dętej
Jest jedną z najstarszych orkiestr na Spiszu, powstała pod koniec XIX wieku w 1898 roku, a pierwszy zapis i jej zdjęcie pochodzą z 1902 r. to początki jej historii.

Pierwszym jej kapelmistrzem był Paweł Stanek. Najważniejsze: orkiestra działa bez przerwy od roku 1898 i piękną muzyką uświetnia uroczystości gminne, świeckie, kościelne i żałobne. Koncertowała w kraju i zagranicą. Od paru lat jest najlepszą orkiestrą w powiecie. To tylko niektóre fakty z długiej i ciekawej historii Orkiestry Dętej w Łapszach Niżnych - do lektury jej całej historii Orkiestry zachęcamy w artykule autorstwa Alicji i Mariana Wójtowicz z książki „Z dziejów Łapsz” wydanej z okazji 700-lecia wsi, wraz z dopisaną aktualizacją i informacją o osiągnięciach w ostatnich latach przez kapelmistrza Henryka Kałafut, w linku obok: https://tiny.pl/cwrtz

Na początku wystąpiła sama jubilatka prezentując piękne utwory. Prowadzący koncert Józef Kapołka witał zebranych i zabawiał dobrym humorem. I jak przystało na taki jubileusz wyróżniono byłych członków orkiestry, nie zapominając o jej zmarłych muzykach, których pamięć uczczono minutą ciszy. Przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz i przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Majerczak złożyli na ręce kapelmistrza orkiestry Henryka Kałafut stosowne podziękowania. Przedstawiciele władz powiatu w osobach: Wicestarosty Powiatu Nowotarskiego Bogdana Waksmundzkiego oraz Radnej Powiatu Nowotarskiego Ireny Rataj przekazali łapszańskiej Orkiestrze okolicznościowy medal za zasługi dla regionu. Również Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Milaniak w uznaniu dokonań i osiągnięć wręczyła orkiestrze podziękowania i dyplom, gratulując wspaniałego jubileuszu. Najsłodszą niespodzianką tej części koncertu był tort przygotowany przez Cukiernię „Ciasteczka z Łapsz”.

Potem była już tylko muzyka i muzyka. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta OSP
z Maniów, Orkiestra Dęta OSP z Frydmana, Orkiestra Dęta OSP z Kacwina, Orkiestra Dęta
z Łapsz Wyżnych, Orkiestra Dęta OSP ze Skawy, Zespół Regionalny „Spiszacy” z Łapsz Niżnych, Zespół Regionalny „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, Zespół Regionalny „Lotry” z Łapszanki i grupa teatralna „Niedziyckie Zazraki” z Niedzicy. Najmłodszych cieszyła dmuchana zjeżdżalnia, były stoiska z popcornem i słodką watą, grillowana kiełbaska kusiła zapachem, a zimne napoje gasiły pragnienie.

Patronat Honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerami koncertu byli: Powiat Nowotarski, Urząd Gminy w Łapszach Niżnych, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych, Parafia św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, Hala Wypasowa GŁĘBOKIE, Wspólnota URBAR, Cukiernia „Ciasteczka z Łapsz”, ABC Market „U Władka” w Łapszach Niżnych oraz Agencja Reklamowa Creativ. Patronat medialny zaś sprawowali: Podhale24.pl, Pieniny24.pl, Pieninyinfo.pl, Małoplskaonline.pl oraz Foto&Wideo - "Jamróz" Zakład Fotograficzny Łapsze Niżne. Pomocą w organizacji ruchu wokół terenu koncertu i zapewnieniem bezpieczeństwa służyła OSP Łapsze Niżne.

Oczywiście cała impreza nie odbyłaby się bez sponsorów imprezy, którymi byli: Rada Sołecka wsi Łapsze Niżne, Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO SA, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA, Bank Spółdzielczy w Nowym Targu i GS Samopomoc Chłopska w Łapszach Niżnych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za każdą pomoc w organizacji uroczystości w tym Paniom Jolancie Kałafut
i Barbarze Kowalczyk. Dziękujemy partnerom koncertu, sponsorom i osobom czy instytucjom, które objęły to wydarzenie swym patronatem. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym na jubileusz łapszańskiej Orkiestry i to wspólne świętowanie. Taki dzień nie zdarza się co roku, na pewno wracały wspomnienia, wielu widzów oglądających koncert pamiętało dawne czasy. To był piękny, sierpniowy koncert przy pogodzie jak na zamówienie i we wspaniałej radosnej atmosferze. Dziękujemy za piękne granie, za obecność i za świetnie przygotowany Jubileuszowy Koncert. Gratulujemy! Muzyka, radość niedzielnego popołudnia i 125 lat historii. Taki był Jubileusz łapszańskiej Orkiestry, zamykający 125 lat grania i otwierający kolejne lata.

Niech patronka orkiestr św. Cecylia błogosławi Wam! Życzymy łapszańskiej Orkiestrze by kolejne lata płynęły jak z nut, by dalej zachwycała i wygrywała, po prostu by zawsze była!

Barbara Kowalczyk, Zdjęcia: Foto&Wideo - "Jamróz" Zakład Fotograficzny Łapsze Niżne

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl