Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
13.08.2023 | Czytano: 278

Koncert operowych przebojów otworzył 56. Festiwal im. Jana Kiepury (zdjęcia)

Bisem i owacją na stojąco zakończył się w sobotni wieczór koncert inaugurujący 56. edycję Festiwalu im. Jana Kiepury. Serca krynickiej publiczności skradła trójka młodych śpiewaków: Darija Aguštan, Ilona Krzywicka i Piotr Buszewski.

Koncert operowych przebojów otworzył 56. Festiwal im. Jana Kiepury (zdjęcia)
Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Za dyrygenckim pulpitem stanął maestro Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej. W Pijalni Głównej rozbrzmiewały najpopularniejsze arie operowe.

Uwertura z opery “L`elisir d` amore” Gaetano Donizettiego otworzyła koncert inauguracyjny 56. Festiwal im. Jana Kiepury. W sobotni wieczór publiczność w Pijalni Głównej mogła usłyszeć również dzieła takich kompozytorów jak Giacomo Puccini, Gioacchin Rossini, Georges Bizet, Giuseppe Verdi czy Stanisław Moniuszko. Zabrzmiały najpopularniejsze i te nieco rzadziej wykonywane fragmenty oper solowe, chóralne i ansamblowe.

Krynicką publiczność podczas koncertu inauguracyjnego “Świat dla Kiepury” porwały wschodzące gwiazdy, które już jednak zdobyły uznanie na znamienitych scenach i estradach nie tylko Europy: Darija Auguštan (sopran), Ilona Krzywicka (sopran) oraz Piotr Buszewski (tenor). Chorwacką sopranistkę gromkimi brawami nagrodziła publiczność m.in. za arię Adriany „Ecco respiro appena… Io son l’umile ancella…” z opery „Adriana Lecouvreur” Francesca Cilei czy partię Lauretty “O mio babbino caro” z dzieła Giacomo Pucciniego “Gianni Schicchi”. Melomani docenili też arię Halki „Ha! Dzieciatko nam umiera… /O mój maleńki…” z opery Stanisława Moniuszki, za którą nagrodzili oklaskami Ilonę Krzywicką. W jej wykonaniu zabrzmiała też m.in. aria Rusalki „Měsíčku na nebi hlubokém” z opery „Rusalka” Antonina Dvořáka. Młody polski tenor – Piotr Buszewski, który niedawno debiutował na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku – tej samej, gdzie patrona festiwalu przedwojenna publiczność mogła podziwiać w roli Rudolfa w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego – niewątpliwie podbił serca kryniczan arią Edgara „Fra poco a me ricovero” z “Lucia di Lammermoor” Gaetano Dionizettiego.

W trwającym niemal trzy godziny koncercie galowym przebojów operowych na cześć Jana Kiepury solistom towarzyszyli wyśmienici muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej – zajmujący czołową pozycję wśród polskich zespołów tego typu oraz Chór Filharmonii w Krakowie, do którego należał ostatni punkt programu: chór „Les voici! Voici la quadrille!” z “Carmen” Georgesa Bizeta, na który żywiołowo zareagowali uczestnicy gali.

Podczas inauguracyjnego koncertu, zgromadzoną w Pijalni Głównej publiczność, powitali przedstawiciele organizatorów, gospodarza i partnera głównego Festiwalu.

– Wierzę mocno, że ten tydzień zapisze się w państwa sercach i głowach – witała festiwalową publiczność Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego. – Bardzo się cieszę, że Małopolska po raz kolejny wspiera – także finansowo – ten projekt, a nasze instytucje kultury: Opera Krakowska i jej dyrektor, który dziś stoi za pulpitem oraz Filharmonia Krakowska będą państwu towarzyszyć przez ten tydzień.

Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdrój, dodał, że przez najbliższe dni to właśnie Krynica-Zdrój będzie stolicą muzyki klasycznej. W imieniu Gminy Krynica-Zdrój festiwalowych gości i artystów witała przewodnicząca Rady Irena Weber-Grelecka.

– Przygotowaliśmy dla państwa program, którego nie powstydziłaby się żadna scena. Mamy wielkie wydarzenia: koncerty, przedstawienia, balet, gale operowe i wspaniałych artystów – wystąpi ich niemal 560. A wszystko dlatego, że wciąż przyjeżdżacie państwo do Krynicy, kochacie to miasto, kochacie Jana Kiepurę i wierzycie, że to, co przygotowaliśmy, warte jest spędzenie tu czasu – podkreślił prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny 56. Festiwalu im. Jana Kiepury, przypominając, że od wielu lat Festiwal współpracuje z Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów, które w tym roku obchodzi 230 lat istnienia.

Sobotnią galę poprowadziła Aleksandra Kostka.

To pierwsze z trwających do 19 sierpnia festiwalowych wydarzeń. Przez najbliższy tydzień na uczestników czeka ich niemal 30, w tym przeszło 20 koncertów: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty promenadowe, ale również przedstawienia baletowe i teatralne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który – nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy – chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Gospodarzem 56. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Program 56. Festiwalu im. Jana Kiepury dostępny jest w Co Gdzie Kiedy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl