Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
31.07.2023 | Czytano: 222

Święto Borówki - wielka zabawa w Zubrzycy Górnej (zdjęcia)

Wiele wydarzeń towarzyszyło 21. Świętu Borówki, które w niedzielę odbyło się przy Orawskim Skansenie Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Dopisali też goście, a było co robić i oglądać. - Przygotowaliśmy wiele atrakcji i myślę, że program był bardzo ambitny i bogaty - przyznaje dyrektor Dominika Wachałowicz-Kiersztyn.

Dopisała przede wszystkim pogoda, która była prawdziwie muzealna. Niebo nad Orawą było zachmurzone, więc zamiast nad wodę czy w góry, mieszkańcy, turyści całymi rodzinami przyszli do skansenu. Tu czekało na nich w tym roku prawdziwe zatrzęsienie atrakcji, bo oprócz Święta Borówki, świętowano również 100-lecie OSP Zubrzyca Dolna i Górna oraz 100-lecie Lasów Państwowych, stąd w programie akcenty strażackie i leśne np. pokazy obróbki drzewa, od ciesielstwa, przez wyrób gontów po stolarstwo (obróbka drewna, wyrób gontów – Stanisław Możdżeń, stolarstwo, płaskorzeźba i naczynia drewniane Aleksander Węgrzyn, instrumenty muzyczne – Andrzej Budz). Swoje stoisko miało też Nadleśnictwo Nowy Targ.

Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna z Zubrzycy Dolnej przeprowadziła pokazy i opowieści dotyczące pracy strażaka: było pompowanie wody stuletnią sikawką strażacką, rodzinne zabawy pod okiem instruktorów (tarcze i hydronetki). Warsztaty i konkursy plastyczne: Las w życiu każdego człowieka, Straż pożarna na orawskiej wsi poprowadziła Wiktoria Kowalczyk-Szlaga.

Inauguracyjny koncert dał zespół Koliba z Orawki, a Irena Grobarczykowa wystąpiła z gadką „O có sie ciotka z kumoskom powadziyła”. Po występie zespołu OwCoK z Jabłonki, Bartłomiej Dyrcz zaprezentował wyjątkową książkę pt. „Elektryczny Baca” – pierwszą tak szczegółową i obszerną opowieść o życiu i twórczości artysty Andrzeja Dziubka. Na scenie pokazał się Młodzieżowy Zespół Kliszczacy z Tokarni, Teatr TO z przedstawieniem dla dzieci: „7 legend Krakowa smok opowiada”, a potem odbyła się prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich – w ramach projektu Promocja turystyki wiejskiej - szlakiem kulinarnego dziedzictwa Podhala, Spisza i Orawy. W skansenie tradycyjne potrawy zaprezentowało osiem kół gospodyń wiejskiej, w tym sześć z Orawie oraz koła z Łopusznej i Dursztyna, a najlepsze nagrodzono w konkursie "Smak Podhala, Spisza i Orawy”. Z kulinarnych atrakcji były też lody i ciasta przygotowane przez firmę Ignacy Polański z Zubrzycy Górnej.

W dalszej kolejności wystąpili: zespół regionalny Juzyna i kapela przy zespole Robcanie, Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej-Przywarówki oraz Orawska Grupa Teatralna im. Dr. Emila Kowalczyka oraz Zespół Orawiacy z Lipnicy Wielkiej z przedstawieniem „Wolorze” w reż. Roberta Kowalczyka.

Gwiazdą wieczoru było Trio Bandurzystek Oriana z Ukrainy. Koncert ten był wprowadzeniem do wieczornego XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej. W kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni odbył się koncert uczestników Babiogórskich Eksploracji Wiolinistycznych 2023 "Virtuoso - Rozwinąć skrzydła".

Warto też wspomnieć o licznych warsztatach i pokazach, które dały imprezie kolorytu i były jego siłą pociągową. Na stoiskach wokół amfiteatru i w północnej części muzeum prezentowali się twórcy ludowi i artyści z regionu Orawy i nie tylko.

Babiogórski Park Narodowy przygotował konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy - „Pszczelarstwo dawniej, a dziś” - były opowieści o pszczelarstwie i warsztaty pszczelarskie: warsztat pszczelarza, wyrób tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Pokaz wyrobu tradycyjnych serków owczych dała Maria Polańska z Zubrzycy Dolnej, a Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie przeprowadziło warsztaty dawnych zajęć i rzemiosł w XVII-wiecznej Polsce. Kolejną trakcją był pokaz farbowania Janusza Mazurkiewicza oraz opowieści o dawnym farbiarstwie i płóciennictwie, prezentacja urządzeń magla i farbiarni. Widzów przyciągnęły również warsztaty ręcznego wyrobu cegły, prezentacja tradycyjnego rzemiosła, dawnych form i urządzenia Xymeny Smreczak. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i zespół Skalniok przygotowali pokazy dawnych zajęć gospodarskich. Na Orawę zajechali też pienińscy flisacy z konkursami, warsztatami i opowieściami o spływie Dunajcem. Był też Konkurs wiedzy o historii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego oraz Orawy.

Podczas imprezy otwarto trzy wystawy: „Cztery siostry” Babiogórskiego Parku Narodowego, obrazów z krajobrazami Moniki Tlałki i rzeźby Józefa Wrony.

oprac. r/ Orawski Park Etnograficzny

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl