Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
01.08.2023 | Czytano: 126

Krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie odbędą ię uroczystości organizowane przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filipa Musiała i prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorza Surdę.

Krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
- Młodzi ludzie, tacy sami jak ci, którzy dziś chodzą po ulicach Krakowa czy Warszawy, poszli walczyć o wolną Polskę. Dokonali wielkiego wyboru. Powstanie Warszawskie dało jasny sygnał światu: Polska jest i będzie walczyła o swoją niepodległość, a Polacy oddadzą za nią ostatnią kroplę krwi. Jak co roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego spotkajmy się, aby oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za te 63 dni heroizmu. Pokażmy dumę z naszej historii! Serdecznie zapraszam na krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości w Krakowie
Program uroczystości 1 sierpnia 2023 r.:
17.00 – minuta ciszy w godzinę „W”, Rynek Główny przed bazyliką Mariacką,
17.02 – msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność, bazylika Mariacka
po mszy przemarsz ul. Floriańską na pl. Matejki,
18.30 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

Organizatorami uroczystości są:

Zawyją syreny
W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający jedną minutę.

Głos historyków
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Powstanie warszawskie to był w istocie heroiczny bój o wolną Polskę, który na przyszłe dziesięciolecia stał się inspiracją dla żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego oraz opozycjonistów w PRL.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl