Sobota, 13 kwietnia | Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
23.07.2023 | Czytano: 148

Rekordowy konkurs na Najpiękniejszy Warkocz w Poroninie (duża galeria)

Aż 113 dziewcząt zgłosiło się do konkursu. Najdłuższy warkocz miał aż 117 cm długości, jednak jurorzy oceniali także m.in. staranność wykonania.

Do konkursu stanęło 113 dziewcząt nie tylko z Podhala, ale także oddalonych miast w Polsce. Najmłodsza uczestniczka miała 2 lata.

Jury dokładnie przyglądało się warkoczom, ich zdobieniom, ale także gracji, z jaką dziewczęta prezentowały się na scenie. Dwie panie zostały oddelegowane do mierzenia długości warkoczy. Krawiecki metr przytrzymywany był na czole i rozciągany aż do końcówek włosów.

Jury po obejrzeniu i zmierzeniu wszystkich 113 dziewcząt przyznało następujące nagrody.

Nagroda Wójta Gminy Poronin za najdłuższy warkocz otrzymała 12-letnia Ewa Janik z Maruszyny. Warkocz miał długość 117 cm. Główną nagrodą był zestaw biżuterii.

Nagroda poroniańskiego prezesa Twórców Ludowych za najpiękniejszy warkocz otrzymała Andżelika Jagódka z Podszkla. 17-latka miała warkocz długości 112 cm, a w nagrodę otrzymała góralski gorset.

Nagroda od dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie za najpiękniej przybrany warkocz otrzymała Anna Grela z Poronina. 12-latka miała 79 cm warkocz przyozdobiony szarotkami. Kwiaty zostały wyhodowane w przydomowym ogrodzie.

Nagroda prezesa Związku Podhalan, oddział Poronin za najbardziej góralski warkocz otrzymała Ewa Janik z Maruszyny. W warkocz wpleciona była czerwona wstążka.

Dwie nagrody od mierzacy trafiły do 8-letniej Julii Gał z Białego Dunajca, której warkocz miał długość 95 cm i do 10-letniej Elżbiety Parzyczak z Nowego Targu, warkocz miał 101 cm.

Nagroda od Koła Twórców Ludowych z Poronina za najbardziej wypielęgnowane włosy otrzymała Maria Skupień z Suchego. 31-latka ma warkocz o długości 99 cm. Jak wspomniała był o 4 cm dłuższy, ale podcięła końcówki włosów.

Nagroda Michała i Katarzyny Łukaszczyków w kategorii Siła Rodziny trafiła do rodziny Ani Jarosz, która ze swoją córką Honoratą i wnuczką Wiktorią pielęgnują tradycje.

Nagrodę za wdzięk i prezencję od Marusarzów otrzymała Patrycja Jaroch z Maruszyny. 9-latka ma warkocz o długości 98 cm.

Jury przyznało także 3 wyróżnienia. Pierwsze od wójta Gminy Poronin dla najmłodszej uczestniczki. Była nią 2-letnia Marcelinka Szaflarska z Suchego. Kolejne wyróżnienia powędrowały do Lenki Wilkus z Białego Dunajca (9 lat i 99 cm warkocza) oraz do Klaudia Jagódka z Podszkla, (16 lat).

ms/ zdj. Marcin Szkodziński

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl