Poniedziałek, 15 lipca | Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona
11.07.2023 | Czytano: 237

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Dwudziesty drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem zagości pod Tatrami na przełomie lipca i sierpnia. Organizatorami wydarzenia są Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz zakopiańskie świątynie.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Jak co roku wysłuchamy zarówno wspaniałych interpretacji muzyki organowej jak i koncertów kameralnych w różnych przestrzeniach miasta.

Festiwal rozpocznie się 22 lipca w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór koncertem znakomitego Atom String Quartett – jednego z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie, który łączy możliwości klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie nie zabraknie motywów związanych z muzyką Podhala.

Drugi muzyczny weekend tegorocznej edycji festiwalu wypełnią następujące koncerty: w piątek 28 lipca recital organowy Krzysztofa Karcza. A w sobotę w pięknie położonym zakopiańskim kościele oo. Jezuitów „Na Górce" z ciekawym programem wystąpi Magdalena Cornelius (sopran) i Maciej Zimka (akordeon). Występ tego oryginalnego duetu będzie energetycznym zderzeniem dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych.

Na finał 5 sierpnia usłyszymy recital organowy wiedeńskiej organistki Erzsébet Windhager-Geréd (organy), której towarzyszyć będzie Franz Windhager (puzon). Artystka, wszechstronnie wykształcona na kierunkach organów solowych, kościelnych i dyrygowania,  od wielu lat łączy pasję profesjonalnej gry w kościołach wiedeńskich z praktyką pedagogiczną oraz karierą organistki koncertowej. Niecodzienne, intrygujące połączenie organów i puzonu niesie za sobą również niecodzienny program muzyczny, który z pewnością wywrze na słuchaczach pozytywne wrażenie. 

Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie wokół postaci jego patrona, Wacława Geigera, kompozytora i pedagoga, związanego z Zakopanem. Będzie to wydarzenie, podczas którego chcemy także oddać głos mieszkańcom Zakopanego, którzy spotkali tę charyzmatyczną postać na swojej drodze i podzielą się swoimi wspomnieniami. Spotkanie będzie miało miejsce w Klubie Stacji Kultura.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl