Niedziela, 19 maja | Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
06.07.2023 | Czytano: 188

Valvoline Rajd Małopolski 2023 solidarny z Ukrainą

Początek 2022 roku to czas, w którym oczy całego świata zwróciły się w stronę Ukrainy, która ciągle zmaga się z konfliktem zbrojnym, wywołanym napaścią Rosji na jej terytorium.

Sytuacja ta wpłynęła nieodwracalnie na bardzo wiele sfer życia społecznego mieszkańców Ukrainy ­– w tym również na sportowców, którzy w bardzo wielu przypadkach zostali zmuszeni do zawieszenia swoich sportowych planów, by móc jakoś przetrwać ten bardzo trudny okres. W tym przypadku rajdy samochodowe nie stanowią wyjątku, bowiem sytuacja geopolityczna związana z wojną w Ukrainie, odbiła się szerokim echem także wśród czołowych zawodników naszego, rajdowego sportu.

Takie przykłady postaw kierowców utytułowanych na arenie międzynarodowej, nawołujące do pokoju i zaprzestaniu wojny, mogliśmy zobaczyć m.in. u Kajetana Kajetanowicza, który w trakcie przygotowań do kolejnego sezonu zmagań na odcinkach specjalnych Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) w kategorii WRC2, postanowił pokazać swoje nawoływanie do międzynarodowego pokoju, w formie specjalnego motywu barw na swoim samochodzie. Tak oklejoną Skodą Fabią kategorii Rally2 polski kierowca wystartował w swoim treningowym starcie przed chorwacką rundą Mistrzostw Świata w sezonie 2022, gdzie także mogliśmy zaobserwować wsparcie dla Ukrainy w formie dedykowanego projektu na kasku zawodnika.

Nasz rajd także nie pozostaje obojętny w tej kwestii. Na trasach Valvoline Rajdzie Małopolski 2023 zobaczymy duet ukraińskich zawodników w Hondzie Civic Type-R, Dmytro Zakharova i Markiiana Klymenko, których zespół już od dłuższego czasu planował debiutancki start na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Występ na małopolskich odcinkach powiatu suskiego i wadowickiego będzie pewnym sprawdzianem dla ukraińskiej załogi, ale przede wszystkim to także bardzo wymagający poligon doświadczalny, bowiem zespół ten osiągał wysokie wyniki w rajdach oraz wyścigach górskich w Ukrainie, gdzie rajdowe odcinki specjalne zazwyczaj wytyczane są na nawierzchni szutrowej. Tak naprawdę ich samochód, czyli Honda Civic Type-R, była gotowa do startu już na sezon 2022, lecz wydarzenia związane z wojną w Ukrainie sprawiły, że ściganie się nie należało do najważniejszych rzeczy na tamten moment. Z tego powodu uznali oni, że to właśnie trasy Valvoline Rajdu Małopolski 2023 będą idealnym miejscem by wrócić na rajdowe odcinki specjalne, ponieważ jak sami podkreślają:

– W momencie, gdy dowiedzieliśmy się o Valvoline Rajdzie Małopolskim i niesamowitym podejściu do organizacji imprezy, nie mogliśmy stać z boku. Postanowiliśmy połączyć naszą pasję do ścigania się i pomóc naszej ojczyźnie w tych trudnych czasach. Doprowadziło to do połączenia sił z naszym partnerem, funduszem charytatywnym UAID Foundation, aby pomóc zebrać pieniądze na jedną z ich inicjatyw ratujących ludzkie życie w tym trudnym czasie. Polska jako pierwsza udzieliła nam ogromnego wsparcia podczas obrony naszego kraju. Serca Polaków pokazały niesamowite zaangażowanie i empatię. Jest to coś, co jest naprawdę doceniane tutaj na Ukrainie i coś, o czym należy opowiadać naszym dzieciom i wnukom. Jest to coś, za co powinniśmy być wdzięczni i postanowiliśmy okazać nasze najszczersze podziękowania, biorąc udział w Valvoline Rajdzie Małopolski ze specjalnym projektem samochodu. Dziękujemy Polsko! – mówi Dmytro Zakharov. Ich samochód przybrał specjalne barwy m.in. ze znaną w internetowym świecie kulą Polandball.

Jako organizatorzy Valvoline Rajdu Małoposki 2023 pragniemy podziękować za tak miłe słowa i dziękujemy za wybór startu właśnie na naszym rajdzie. Życzymy jak najlepszego wyniku na mecie, ale przede wszystkim – dobrej zabawy w prawdziwie rajdowej atmosferze!

Valvoline Rajd Małopolski 2023 rozegrany zostanie w dniach 6-8 lipca na asfaltowych odcinkach specjalnych zlokalizowanych w okolicach Makowa Podhalańskiego. Będzie czwartą tegoroczną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.Sponsorem tytularnym rajdu jest firma Valvoline, a partnerami głównymi Województwo Małopolskie, Złomex, RMF FM oraz Motowizja. Patronat nad rajdem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Starosta Suski Józef Bałos, Starosta Wadowicki Eugeniusz Kurdas, Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Wójt Gminy Stryszów Szymon Duman, Wójt Gminy Zawoja Marcin Pająk, Wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski, Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, Wójt Gminy Budzów Jan Najdek, Wójt Gminy Mucharz Renata Stefania Galara, Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty oraz Wójt Gminy Lanckorona Tadeusz Łopata.

Partnerami zawodów są: VD, Powiat Suski, ProfilPur, Pochłopień, LURKA, BTH Import Stal, Wadowice, Metal Service, Hotel Restauracja Świt, Blachdom Plus, Auto-serwis Jancarz, Miejska Biblioteka Publiczna-Dom Kultury w Makowie Podhalańskim, Ostruszka Ubezpieczenia, Traviata, Żarpłyt, Solparts, BSG Parts, Drukarnia Skleniarz, Aquer, Źródło Żywiec, Kolor Plus Studio, Ekoinstal, Wulkan, Honda Kolaczek, Cztery Pliszki, Mosur Warsztat, Litdrew.pl, AKCES, GSA Aviation, LGD Podbabiogórze, Kids&Jump Best Events, RacingShop.pl, CSR Auto Regeneracja, Adamek „RAF”, Gummi Serwis, Auto Lux, Akces Plast, HyperNET, Drogbud Sobaniak, Sużyw, Wójtowicz Travel, Drewnoland, Góral, Cukiernia Ewa Maków Podhalański, Art-Stage, Hydro Truck Press Serwis.

Patronat medialny objęły redakcje: Motowizja, Motorsport.com, Rallypl.com, Rally and Race, Radiostrada, TVP3 Kraków, Sucha24.pl, PowiatSuski24.pl, DlaWas.info, malopolskaonline.pl, WadowiceOnline.pl, Rozmus Photography, eWRC-results.com, np126p.pl, SieScigam.pl oraz wrzuc.info.

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Automobilklub Śląski, a promotorem firma GB pro.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl