Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
21.06.2023 | Czytano: 132

Musical "Kopernik" na Wawelu

Opera Krakowska w Krakowie serdecznie zaprasza na plenerowy pokaz musicalu „Kopernik” na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, który odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godzinie 20:00.

Wpisując się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, Opera Krakowska pragnie zaprezentować swoją najnowszą realizację lokalnej publiczności – zarówno mieszkańcom Małopolski, jak i przybywającym licznie do Krakowa turystom krajowym i zagranicznym. Przedsięwzięcie zrealizowane zostanie przy udziale Solistów, Orkiestry, Chóru oraz Baletu Opery Krakowskiej, a także współpracujących z instytucją wybitnych realizatorów krajowej sceny muzycznej.

Fabuła „Kopernika” przywołuje najważniejsze wydarzenia z życia naukowca, które osadzone zostały w realiach społeczno-politycznych epoki odrodzenia. Tok zdarzeń – w tym powstanie teorii heliocentrycznej, będące punktem kulminacyjnym spektaklu, zilustrowany został muzyką, w której wybrzmiewają echa dawnych form muzycznych, takich jak madrygał czy chorał gregoriański. „Kopernik” to spektakl nowoczesnego teatru muzycznego, który operuje zaawansowanymi rozwiązaniami w zakresie światła i dźwięku. Planowane jest także wykorzystanie efektów multimedialnych.

W 2023 roku Opera Krakowska – instytucja kultury, która za cel obrała popularyzację muzyki klasycznej i współczesnej oraz dziedzictwa kulturowego Polski, postanowiła aktywnie włączyć się w przypadające obecnie obchody Roku Kopernikowskiego. W tym celu dyrekcja i zespoły artystyczne Opery Krakowskiej oraz współpracujący z nią artyści i realizatorzy, m. in. kompozytor Tomasz Szymuś, pisarka Ałbena Grabowska oraz autor piosenek Daniel Wyszogrodzki, przygotowali wielkie, rzecz można bezprecedensowe przedsięwzięcie muzyczne, jakim jest produkcja musicalu „Kopernik”.

Światowe prawykonanie tego utworu miało miejsce 20 maja bieżącego roku we Fromborku, gdzie słynny astronom spędził większość swego życia, tworząc rewolucyjne dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” i gdzie pod posadzką miejscowej katedry spoczywają jego doczesne szczątki. Natomiast premiera na deskach Opery Krakowskiej odbędzie się 1 października. Od tego czasu planowane są regularne spektakle.

Jesteśmy przekonani, że tak uroczyste wydarzenie wzbogaci ofertę kulturalną regionu, a także przyczyni się do promocji polskiego dziedzictwa muzycznego i muzyki współczesnej, wspierając tym samym proces kształtowania wizerunku Krakowa i Małopolski jako miejsc, które z wprawą łączą stare z nowym – dziedzictwo kulturowe i historyczne z nowoczesnymi zjawiskami w przestrzeni artystycznej.

INFORMACJE
22 czerwca 2023, godz. 20:00 / Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu

Organizatorzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Opera Krakowska w Krakowie

Realizatorzy:
Muzyka, kierownictwo muzyczne: Tomasz Szymuś
Libretto: Ałbena Grabowska
Teksty piosenek: Daniel Wyszogrodzki
Reżyseria: Jakub Szydłowski
Choreografia: Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
Scenografia, światło: Grzegorz Policiński
Wizualizacje: Tomasz Grimm
Kostiumy: Anna Chadaj


Dyrygent: Piotr Sułkowski
Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej

Przygotowanie chóru: Janusz Wierzgacz
Asystent kierownika muzycznego: Joachim Kołpanowicz
Asystent reżysera: Agnieszka Sztencel, Anna Popiel
Inspicjent: Justyna Jarocka-Lejzak, Mateusz Makselon
Sufler: Dorota Sawka, Maria Mitkowska

Obsada:

MIKOŁAJ KOPERNIK | Marcin Franc
ANDRZEJ KOPERNIK / WYDAWCA 3 | Wojciech Daniel
ŁUKASZ WATZENRODE / WYDAWCA 1 | Paweł Tucholski
JAN DANTYSZEK | Paweł Erdman
ANNA SCHILLING | Anastazja Simińska
ALEKSANDER SCULTETI | Jeremiasz Gzyl
JERZY JOACHIM VON LAUCHEN (RETYK) | Dominik Bobryk
ANDREAS OSIANDER | Jacek Wróbel
KRYSTYNA STULPAWITZ | Kamila Najduk
KASPER STULPAWITZ / WYDAWCA 2 | Maciej Tomaszewski
STAŃCZYK / KOPERNIK-LALKA | Krzysztof Prystupa


Bilety dostępne poprzez: opera.krakow.pl


Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl