Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
20.05.2023 | Czytano: 132

PKO Bank Polski partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu

PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego do zbiorów Zamku Wawelskiego trafił „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Francoisa de Troya oraz „Łódź Charona” Jana Brueghela Młodszego.

– W PKO Banku Polskim mecenat kultury i sztuki traktujemy nie tylko jako przywilej, ale również wielką odpowiedzialność. To ważny element naszej społecznej misji. Jako partner strategiczny Zamku Królewskiego na Wawelu chcemy pomagać w zachowaniu cennych zbiorów dla przyszłych pokoleń. Jesteśmy dumni, że dzięki naszemu wsparciu do kolekcji Zamku na Wawelu dołączyły dwa ważne dzieła wybitnych artystów. Dzięki zaangażowaniu w tak wartościowe projekty mamy wpływ na kształtowanie gustów i wrażliwości Polaków oraz rozwijamy przyszłe pokolenia miłośników sztuki
– powiedział Dariusz Szwed Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami Zarządu.

Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego do zbiorów zamku wawelskiego trafiły: „Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” Francoisa de Troya oraz „Łódź Charona” J. Brueghela Młodszego.

„Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” autorstwa Francoisa de Troya pochodzi z końca XVII w. Autorem dzieła jest malarz nadworny Ludwika XIV, który wykonał już w 1697 r. kilka portretów rodziny Sobieskich. Obraz pochodzi z historycznej kolekcji obrazów stworzonej przez hetmana Wacława Rzewuskiego na zamku w Podhorcach w połowie XVIII wieku.
Obraz „Łódź Charona” autorstwa Jana Breughela Młodszego datowany jest na początek XVII wieku. Dzieło pochodzi z jednej z najstarszych kolekcji europejskich. Dotychczas znajdowało się w depozycie w jednym z najważniejszych muzeów holenderskich, Mauritzhuis w Hadze. Zaoferowane zostało do kolekcji Zamku przez najwybitniejszego eksperta w zakresie malarstwa holenderskiego Boba Hablodta.

Wśród najważniejszych wydarzeń na Zamku Królewskim na Wawelu w sezonie artystycznym 2022/ 2023 odbywa się m.in. wystawa rzeźb Zdzisława Beksińskiego oraz wystawa poświęcona kulturze epoki ostatnich Jagiellonów.

Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości. W 1930 r. zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenne zbiory obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów.

W społecznej aktywności PKO Banku Polskiego ważną rolę pełnią działania wspierające szeroko rozumianą kulturę. Każdego roku Bank przeznacza środki na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, popularyzację kultury wysokiej oraz wydarzenia i programy istotne dla lokalnej społeczności organizowane przez instytucje, ośrodki kultury oraz środowiska kulturotwórcze z całego kraju.

Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl