Sobota, 20 lipca | Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza
02.04.2023 | Czytano: 165

Pokaz Filmów o Sztuce

W dniach 30 marca – 1 kwietnia w Zakopanem odbył się organizowany przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury Pokaz Filmów o Sztuce.

Pokaz Filmów o Sztuce
Na bogaty program wydarzenia złożyły się trzy dni pokazów filmowych, rozstrzygnięcie Konkursu
na Plakat Promujący Zakopane oraz wystawa pokonkursowa, która dostępna będzie dla oglądających w nowym obiekcie na kulturalnej mapie miasta - Galerii Stacji Kultura Zakopane jeszcze do 22 kwietnia br.

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia był plakat i jego Twórcy, a także początek kreacji plakatu oraz rola jaką odgrywał przez lata w  promocji wydarzeń, zjawisk i trendów.

W czwartek 30 marca rozpoczęliśmy wydarzenie przedpołudniowym pokazem filmów skierowanym przede wszystkim do młodzieży, a narracja naszych historii filmowych oparła się na poszukiwaniu odpowiedzi czym jest plakat, jaką rolę pełni oraz na jego historii. Prócz archiwalnych filmów, który najstarszy powstał w roku 1958, przez lata ’60, ’70 i ’90 dotarliśmy do współczesności i powstałych dosłownie kilka lat temu filmów takich jak m.in. wspaniałe dzieło Adolfo Conti – „Plakat narodziny reklamy” - podsumowują organizatorzy. - 31 marca rozstrzygnęliśmy natomiast ogłoszony w lutym konkurs na Plakat Promujący Zakopane. Z prac wyłonionych w pierwszym etapie wybrano Laureata Konkursu – plakat autorstwa Małgorzaty Bury, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości trzech tysięcy złotych. Dodatkowo Organizatorzy złożą autorowi propozycję współpracy w ramach kampanii promującej Zakopane w sezonie 2023.
                     
W konkursie przyznano również nagrodę pozaregulaminową oraz wyróżnienia:                      

Nagroda Vice Burmistrz Zakopanego Agnieszki Nowak - Gąsienicy
dla pracy Franciszka Rząsy, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Galerii Sztuki im Wł. hr. Zamoyskiego,
dla pracy Karoliny Szafran, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wyróżnienie Dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej im. St. Żeromskiego
w Zakopanem dla pracy Yelyzavety Ravets, absolwentki Wydziału Architektury Wyższej Szkoły
Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Obecnie w Galerii Stacji Kultura Zakopane możemy podziwiać wystawę dwudziestu plakatów, wyłonionych w pierwszym etapie konkursu, z grona wszystkich nadesłanych prac.
Celem konkursu była promocja miasta Zakopane wraz z jego walorami artystyczno-turystycznymi, poszukiwanie nowych graficznych środków wyrazu dla tradycji regionu Podhala i pozyskanie prac graficznych o wysokim poziomie artystycznym, w celu zaprezentowania ich na wystawie pokonkursowej.                                                                                                                     
Wystawę pokonkursową oglądać można w Galerii Stacja Kultura Zakopane od poniedziałku do piątku od godz. 12 do godz. 16 do dnia 21 kwietnia.


Organizatorzy: Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.
Partnerzy: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo Zakopane, Kino Miejsce, Wytwórnia Filmów
Oświatowych

Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl