Piątek, 14 czerwca | Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
17.03.2023 | Czytano: 178

Rozpoczął się 3. Festiwal 50n

Blisko tysiąc uczniów wzięło udział w Wielkiej Lekcji Geografii, a w Bochni wystąpił Przemek Kossakowski! To dopiero początek weekendowych atrakcji z 3. Festiwalem 50°N!

Ruszył 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N. Tradycyjnie w ramach tego wydarzenia młodzi adepci podróżowania wzięli udział w Wielkiej Lekcji Geografii. W czwartkowy wieczór odbył się także PROLOG Festiwalu w Bochni, którego gościem był Przemek Kossakowski. To dopiero początek, bo główne wydarzenia festiwalowe, czyli prelekcje, spotkania i warsztaty potrwają do niedzieli w Wieliczce.

Dwa poranki w bocheńskich i wielickich szkołach przyciągnęły ciekawe świata młode pokolenie podróżników. Blisko tysiąc uczniów wzięło udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. Kamila Kielar opowiadała o swojej wędrówce jednym z najdłuższych szlaków trekkingowych w Stanach Zjednoczonych – Pacific Crest Trail. Alicja Rapsiewicz zabrała widzów do odległej Australii. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących zwierząt i rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Dawką praktycznej wiedzy, dotyczącej podstaw nawigacji z mapą i kompasem, podzielił się Jacek Moskalik – ratownik górski reprezentujący Grupę Podhalańską GOPR. Wielka Lekcja Geografii to dobra okazja do pokazania świata w niecodzienny sposób, poza klasowymi ławkami. Takie szkolne doświadczenia rozbudzają wyobraźnię i rodzą marzenia o własnych podróżach, czego życzą młodym odkrywcom organizatorzy Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N.

Ale otwarcie!
W czwartek wieczorem w Bochni odbyło się niezapomniane spotkanie z Przemkiem Kossakowskim w ramach PROLOGU Festiwalu oraz z okazji 770-lecia miasta Bochnia. Publiczność, która po brzegi wypełniła salę w Kinie Regis, wspólnie zdecydowała o temacie prelekcji. Spośród kilku propozycji przedstawionych przez gościa wieczoru wybór padł na „Moją historię”. To była opowieść o życiu, która skradła serca widzów od samego początku. Było zaskakująco i wesoło, momentami nawet wzruszająco, a pytania po pokazie nie miały końca.

Biletów coraz mniej
PROLOG w Bochni to właściwie był przedsmak tego, co jeszcze w programie 3. Festiwalu 50°N. W piątek „solnym mostem” wydarzenie przeniosło się do Wieliczki, gdzie do niedzieli w Mediatece – Bibliotece Miejskiej odbędą się liczne spotkania, prelekcje i warsztaty. Bilety znikają z godziny na godzinę, dlatego lepiej nie czekać z ich zakupem. A dlaczego warto wziąć udział w imprezie? Dzisiaj będzie można spotkać się m.in. z Dagmarą Bożek i posłuchać o życiu w polskich stacjach badawczych na Spitsbergenie i w Antarktyce. A później Piotr Strzeżysz opowie o podróżach na dwóch kółkach po Ameryce Południowej. Sobota także zapowiada się ciekawie. Tutaj wśród tematów będzie królować przyroda i góry wysokie, o których opowiedzą Kamila Kielar, Jan Krzeptowski-Sabała i Krzysztof Wielicki. Ponadto będzie o rodzinnej wyprawie do Meksyku i o road tripie do Iranu popularnym „ogórkiem”, czyli VW T2. W ostatni dzień Festiwalu od godziny 15 publiczność ruszy w rodzinną podróż kamperem po Europie razem z Manuelą i Pawłem Warzybokami. Dalej Łukasz Kocewiak opowie o Afganistanie z górskimi wątkami w tle. To rzadka okazja, aby usłyszeć więcej o tym kraju i ludziach, którzy tam żyją. Inspirującą historią będzie ta o wyjątkowych kobietach z Zimbabwe, które bliżej przedstawi Alicja Rapsiewicz. To jeszcze nie koniec atrakcji i niesamowitych spotkań. W Mediatece wystąpi także Jędrzej Majka, znany z telewizji prowadzący program „Na tropie przypraw”. I jak można się domyślić zabierze widzów w świat pachnący goździkami, cynamonem i najdroższą przyprawą świata – szafranem. 3. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N zakończy się spotkaniem z gościnią wieczoru – Małgorzatą Szumską, podróżniczką, pisarką, autorką kilku książek i Prezeską Kopalni Złota. Od 15 lat jeździ po świecie, a w Wieliczce powie więcej o polskich atrakcjach na pozór brzydkich, ale wartych zobaczenia. To będzie stand-up w podróżniczym wydaniu, na którym po prostu trzeba być!

Więcej informacji o programie i biletach można znaleźć na stronie: ww.50n.pl

Tegoroczna edycja Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N została objęta Patronatem Honorowym przez Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Witolda Kozłowskiego, a także Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka – Pana Artura Kozioła oraz Burmistrza Miasta Bochnia – Pana Stefana Kolawińskiego.
Partnerem Głównym Festiwalu 50°N jest Województwo Małopolskie, Partnerami Organizacyjnymi zaś Wieliczka i Bochnia. Partnerem Złotym Festiwalu są Auto Group Luzar z Wieliczki, Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Gran Canaria. Organizatorem Festiwalu są Stowarzyszenie PRO-TUR i Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce oraz Kino Wielicka Mediateka. Partnerami wydarzenia są: Wielickie Centrum Kultury, Wielickie Centrum Sportu, Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne Solne Miasto, Kino Regis w Bochni, a także Power Canvas, Wydawnictwo Bezdroża i Volkswagen Bank.


Źródło mat. prasowe

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl