Poniedziałek, 27 maja | Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita
26.12.2022 | Czytano: 166

Niebezpiecznie w górach

O wielkim szczęściu może mówić polski turysta, który wczoraj spadł do Doliny Cichej.

Ratownicy z dronami udali się na Kasprowy Wierch, aby stamtąd przy pomocy dronów sprawdzić szlak, którym według przypuszczeń rodziny mógł poruszać się poszukiwany. Po otrzymaniu dokładniejszych informacji, skupiono się na przeszukaniu okolicy Suchych Czub.

Przy okazji lotów dronami udało się zlokalizować potencjalne miejsce poślizgnięcia się turysty w jednym ze żlebów, a poniżej obryw oraz dwa lawiniska. Istniało realne podejrzenie, że turysta podczas zsuwania się w kierunku Doliny Cichej mógł zostać porwany przez lawinę. O pomoc poproszono ratowników Horská záchranná služba.

Podczas jednego z lotów poniżej lawiniska udało się dostrzec światło czołówki, które okazało się być światłem poszukiwanego turysty.

Po przesłaniu współrzędnych ratownicy ze Słowacji znaleźli wychłodzonego polskiego turystę i z obrażeniami głowy przetransportowali go do szpitala w Popradzie.

W Tatrach powyżej wysokości 1800 m obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są ciężkie, w górnych partiach znajduje się sporo miejsc z przewianym śniegiem sąsiadujących z miejscami wywianymi do lodu. W dolnych partiach Tatr szlaki pokryte są warstwą twardego lodu.

Niebezpiecznie jest także na stokach narciarskich. Odwilż sprawiła, że trasy są miękkie i wymagające. Dziś w Białce Tatrzańskiej w akcji ratowniczej uczestniczył uśmigłowiec TOPR.Źródło: TOPR, r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl