- Ta nagroda jest dla nas bardzo ważna z uwagi na to, że od lat wkładamy wiele wysiłku i pracy w to, by przybliżyć nieznaną historię funkcjonowania kompleksu obozowego KL Auschwitz – podkreśliła Agnieszka Molenda-Kopijasz, prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. - To szczególne wyróżnienie jest również dedykowane tym wszystkim wspaniałym ludziom, którzy nas wspierają i współpracują z fundacją.
Nominację do nagrody IPN zgłosił Wojskowy Komendant Uzupełnień w Oświęcimiu a obecnie Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Zbigniew Pustułka. - To dla nas ważne, aby pamiętać o miejscach, w których więźniowie KL Auschwitz nie tylko doświadczali cierpienia i okrucieństwa, ale tracili życie. A te miejsca – podobozy - znajdują się poza obecnym muzeum.
Instytut Pamięci Narodowej przygotował krótki film, w którym prezentuje i omawia działalność fundacji z Brzeszcz.
[YOUTUBE]K_YIpruu6dM[/YOUTUBE]
Dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej przekazując odznaczenie zaznaczył, że w polskiej historii jest jeszcze wiele spraw do opisania, udokumentowania, spopularyzowania. – Jest ich tak dużo, że aby te zadania zrealizować, ważna jest działalność osób i instytucji, których praca jest zbieżna z misją IPN.
- Bardzo zależy nam na ocaleniu tych różnych zapomnianych miejsc związanych z historią KL Auschwitz. Nie poddajemy się niczemu i nikomu – mówi Dagmar Kopijasz, członek Rady Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau została powołana w 2013 r. w celu ratowania przedmiotów będących obecnie w rękach osób prywatnych a związanych z byłym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami. Opiekuje się miejscami pamięci na terenach nie wchodzących w obszar Państwowego muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
21.12.2022 | Czytano: 368
"Świadek historii" dla Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau otrzymała nagrodę „Świadek Historii” przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Kapituła Nagrody, której przewodniczył prezes IPN dr Karol Nawrocki przyznała nagrodę za szczególne zasługi dla upamiętnienia historii narodu polskiego oraz wspieranie pionu edukacyjnego IPN w dziele edukacji historycznej.
Źródło mat. prasowe
Komentarze
Reklama