Czwartek, 23 maja | Imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza
19.12.2022 | Czytano: 138

Lider Małopolski - Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce (video)

Tegoroczna Gala Laureatów Lider Małopolski była szczególna, gdyż z uwagi na pandemię COVID-19 organizatorzy nadrabiali zaległości i oprócz bieżących Laureatów Tytułów Lider Małopolski 2021 uhonorowali zwycięzców z dwóch poprzednich lat.

Kapituła Konkursu „Najlepsze Przedsięwzięcia Roku w Małopolsce – LIDER MAŁOPOLSKI”, w skład której wchodzi 27 samorządowców – członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski – od ponad 20 lat co roku wyróżnia „Lokomotywy Rozwoju Małopolski” - najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym ważne dla sfery duchowej, tożsamości, edukacji, jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne, firmy dynamicznie inwestujące na terenie Małopolski, z nowymi technologiami, stwarzające nowe miejsca pracy. Co roku Kapituła przyznaje 10 równorzędnych Tytułów oraz jeden TYTUŁ SPECJALNY.

[YOUTUBE]FRj_XYty88o[/YOUTUBE]

Laureatem Tytułu Specjalnego za rok 2019 była Akademia Górniczo-Hutnicza uhonorowana w 100-lecie swojej działalności. AGH jest czołową polską uczelnią techniczną o międzynarodowej renomie oraz liderem m.in.: centrów badawczych, centrów rozwoju technologii, laboratoriów międzyuczelnianych. Aktualnie AGH prowadzi 62 kierunki, kształcąc prawie 30 tys. studentów i plasuje się w czołówce rankingów dla najlepszych uczelni technicznych w Polsce i Europie. Ozdobny dyplom LIDER MAŁOPOLSKI odebrali Rektor AGH prof. Jerzy Lis oraz b. Rektor prof. Tadeusz Słomka.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski za rok 2019 nagrodziło również Uniwersytet Jagielloński oraz Collegium Medicum UJ za wybudowany - w miejsce XIX-wiecznych budynków - kosztem 1,5 mld zł wówczas największy i najnowocześniejszy w Europie Szpital Uniwersytecki na 1000 łóżek, który zaczął leczyć w czasie COVID -19. Szpital w ciągu roku przyjmuje aż 100 tys. pacjentów. Tytuł ten odebrali: prof. Armen Edigarian – Prorektor UJ, prof. Jerzy Wordliczek zastępca Prorektora UJ ds. Collegium Medicum, prof. Piotr Laidler - b. Prorektor UJ ds. CM oraz Marcin Jędrychowski – Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Rok 2020 był szczególny w najnowszej historii – będziemy go pamiętać jako rok światowej pandemii COVID-19, która z impetem uderzyła w nasze zdrowie i praktycznie wszystkie dziedziny życia. W tej sytuacji Kapituła Konkursu postanowiła za ten czas szczególnie podziękować Tytułem Specjalnym pracownikom ochrony zdrowia, którzy z poświęceniem i oddaniem walczyli o zdrowie i życie na pierwszej linii. To szczególne wyróżnienie odebrali przedstawiciele: Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i Tarnowie, Okręgowej Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, Małopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Z kolei za rok 2021 Tytułem Specjalnym uhonorowano 30-letni cykl rewaloryzacji Zamku Królewskiego na Wawelu, najważniejszego polskiego zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dyplom odebrał prof. Jan Ostrowski, który był Dyrektorem Wawelu przez 30 lat (1989–2020) oraz Marta Graczyńska – pełnomocnik Dyrektora ds. edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu.


Lista: pozostałych nagrodzonych instytucji, firm i przedsięwzięć w poszczególnych latach.
LIDER MAŁOPOLSKI 2019: pierwsze w Polsce Hospicjum św. Łazarza w Krakowie z Akcją „Pola Nadziei” założone przy wsparciu kardynała Karola Wojtyły, oryginalne w skali kraju społeczne projekty Samorządu Województwa Małopolskiego „Małopolski Tele-Anioł” i „Małopolska Niania”, 120-letnie Muzeum Krakowa liczące 19 oddziałów, wybudowana przez Samorząd Tarnowa Arena Jaskółka dla ponad 4 tys. osób, wielofunkcyjne Centrum Kultury Mediateka w Wieliczce, 4F – globalna marka odzieży sportowej z Wieliczki, HYDROSOLAR Sp. z o.o. Małopolska Sp.k. – wielki producent systemów grzewczych OZE, PalettenWerk Kozik sp.j.- producent 7 mln europalet rocznie oraz domów drewnianych, TatrySuperSki – sieć 18 stacji narciarskich z wspólnym karnetem.

LIDER MAŁOPOLSKI 2020: Małopolska Tarcza Antykryzysowa Samorządu Województwa Małopolskiego z budżetem 1,5 mld zł, generalna renowacja wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej - na najbliższe 100 lat, nowy most na Wiśle w Borusowej wspólna inwestycja Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego, budowa oczyszczalni ścieków komunalnych oraz kanalizacji sanitarnej w Sędziszowie, modernizacja basenu nad Łubinką w Nowym Sączu, budowa Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce, rozbudowa Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie z salą koncertową, utworzenie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, Park Anny i Erazma Jerzmanowskich oraz Park w Czyżynach na osiedlu AVIA – od 2015 r. Kraków wydał aż do 800 mln zł na zieleń miejską, zwiększając kilkakrotnie wydatki, Grupa Mercator Medical, której wartość na polskiej giełdzie wzrosła o rekordowe 4000%.

LIDER MAŁOPOLSKI 2021: Park Zdrojowy im. Burmistrza Z. Jurkiewicza w Ciężkowicach, nowy gmach dla największych zbiorów jedynego w Polsce Muzeum Fotografii w Krakowie, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Bochni, Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – Polska Grupa Zbrojeniowa – producent nowoczesnych wyrzutni przeciwlotniczych, Google Polska, nowy pawilon Beskidzkiego Centrum Onkologii Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach z 4. oddziałami pielęgnujące m.in. dziedzictwo łemkowskie, Brainly największy w Polsce startup z Krakowa – „jednorożec” o wartości 1,5 mld zł, przebudowa Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, Kuter Port Boguta sp.j. – kompleks rekreacyjny z największą w Małopolsce plażą koło Gdowa.

Pełna lista i opis wszystkich wyróżnionych przedsięwzięć znajduje się na stronie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski www.sgpm.krakow.pl.
Źródło Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl