Czwartek, 25 lipca | Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
16.12.2022 | Czytano: 123

Konsekracja dziewic

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bp Janusz Mastalski przewodniczył w katedrze na Wawelu obrzędowi konsekracji dziewic. Kolejne trzy Panie dołączyły do Ordo Virginum Archidiecezji Krakowskiej.

Konsekracja dziewic
Znaczenie tej drogi powołania wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego: „Wyrażając święty zamiar wierniejszego pójścia za Chrystusem, dziewice zostają poświęcone Bogu przez biskupa diecezjalnego według zaaprobowanego obrzędu liturgicznego oraz mistycznie poślubione Chrystusowi, Synowi Bożemu, i włączone w służbę Kościoła. Przez ten uroczysty obrzęd (Consecratio virginum) dziewica staje się osobą konsekrowaną, transcendentnym znakiem miłości Kościoła do Chrystusa, eschatologicznym obrazem tej niebieskiej Oblubienicy i przyszłego życia” (KKK 923).

W homilii biskup ukazał piękno tego powołania oraz jego znaczenie dla Kościoła. Dziewice konsekrowane przez modlitwy, pokutę i oddanie się Jezusowi przyczyniają się do rozwoju wiary i wierności Bogu. Biskup zachęcił je, aby zachowały pokój serca i nie przestraszyły się tego, że wiele osób nie zrozumie ich powołania i będą je ośmieszać. Życzył im, aby nie gasła ich radość z daru, jaki otrzymują i aby swoim uśmiechem i zaufaniem Jezusowi budziły w ludziachnadzieję. Nawiązując do Ewangelii o zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie, ukazał Maryję jak wzór zaufania Bogu i wiernego wypełniania Jego woli.

W archidiecezji krakowskiej posługuje aktualnie 56 członkiń Stanu Dziewic, a do konsekracji przygotowuje się 15 kandydatek i aspirantek.

Ks. Stanisław Szczepaniec

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl